Štramberk je nazýván Moravským Betlémem. Dle pověsti Tataři svým obětem řezali uši, na jejich památku se pečou štramberské uši

Přidat na Seznam.cz

Malebné městečko v novojičínském okrese rozložené na úbočích několika kopců se často nazývá Moravským betlémem. Okouzlí vás nejen kouzelné uličky a roubenky z 18. a 19. století, ale také místní Trúba, která se tyčí nad městečkem a slouží jako rozhledna. Pokud dostanete chuť na něco dobrého, nezapomeňte na místní specialitu, štramberské uši.

Tradiční perníková pochoutka

Když pomalými kroky dojdete po kočičích hlavách ke štramberskému náměstí, okamžitě vás omámí vůně medu a perníku. To protože se tady pečou proslulé štramberské uši, na památku dávné válečné události.

Podle místní pověsti se roku 1241 podél řeky Odry hrnuli Tataři na Moravu, kde si nedaleko města rozložili tábor. Cestou plenili okolní vesnice, zapalovali chalupy a na znamení svého vítězství svým obětem usekávali uši a ruce. Právě nasolené lidské uši byly v pytlích nalezeny po pobití Tatarů, kteří je utínali křesťanům a posílali svému vůdci kmene.

Trvanlivé pečivo stočené do tvaru lidských uších se ve Štramberku vyrábí už skoro 800 let. Právě místní uši si vysloužily ochranu zeměpisného označení, kterou garantuje Evropská unie. To znamená, že tento název mohou používat jen výrobci, které je pečou přímo ve Štramberku.

Každé pekařství má svůj zaručený recept, který si pečlivě střeží. Z obalu na výrobku se dozvíte použité suroviny, ale přesný poměr surovin je rodinným tajemstvím. Některé provozovny nabízí dokonce uši plněné šlehačkou a ovocem, jiné třeba štramberské uši z těsta s příměsí kokosu, kakaa nebo oříšků. Stejně ale mezi nejprodávanější druhy patří ty klasické.

Štramberské veleucho

Každý rok se na štramberském náměstí snaží překonat rekord v upečení největšího ucha. Letos v dubnu se majiteli místní cukrárny U Hezounů Ladislavu Hezkému povedlo vyrobit ucho z těsta o průměru úctyhodných 203 cm.

Zdroj: Kudyznudy.cz, Stramberk.cz, Denik.cz