Office Center 1000 je 10patrová budova v podobě obří bankovky

Přidat na Seznam.cz

Na okraji druhého nějvětšího litevského města Kaunas se nachází kancelářský blok s jedinečným designem, který se stal lákadlem pro návštěvníky této oblasti. Obchodní centrum Office Center 1000 bylo navrženo ve formě obří bankovky 1 000 LTL (litevských litas).

Desetipatrová budova byla postavena na oslavu vstupu Litvy do Evropské unie v roce 2004. Navrhl ji litevský architekt Rimas Adomaitis a stavba byla dokončena v roce 2008. Budova poskytuje kancelářské prostory pro banky a další podniky a je také využívána jako konferenční sál.

Vnější fasádu tvoří 4500 skleněných panelů. Technika „sítotisku“ byla použita k umístění smaltovaných návrhů obrázku bankovky na panely, které byly poté spojeny dohromady jako obří puzzle, aby vytvořily celkový obrázek.

Litevský litas se již nepoužívá jako měna Litvy, protože byl nahrazen eurem v roce 2015. Návrh bankovky použité pro budovu pochází z roku 1926. Architekt musel zažádat o licenci od litevské centrální banky.

Diskutovalo se o vhodném místě pro stavbu takové význačnosti a symboliky. Někteří říkali, že by se měl nacházet v hlavním městě země, Vilniusu. Jeho současná poloha v Kaunasu však byla vybrána, protože město je ekonomickým centrem země. Někteří si mysleli, že ultramoderní design budovy bude kolidovat s historickým centrem města Kaunas, proto byla vybrána lokalita na severním okraji města na předměstí. Nachází se na křižovatce mírových (Taikos) a průmyslových (Pramones) tříd.

zdroj: Atlas Obscura, Designing Building, LRT