Karlštejn je jeden z nejmocnějších pozůstatků z doby krále Karla IV. Byl navržen jako pevnost pro uložení korunovačních klenotů

Přidat na Seznam.cz

Hrad Karlštejn je impozantní struktura a kulturní dědictví, které zůstali zachovány v celé své krásné kráse. Tento zámek překypující bohatstvím elegance a charismatu je jednou z nejúžasnějších destinací poblíž Prahy. Ročně ho navštíví neuvěřitelných 250 000 turistů.

Hrad byl postaven pro uložení klenotů

Hrad Karlštejn byl poprvé postaven českým králem, císařem Svaté říše římské Karlem IV. v roce 1348 pro uložení jeho korunovačních klenotů a osobních relikvií. Proto byl tento hrad navržen jako pevnost, jako soukromé sídlo a místo úschovy královských pokladů, zejména sbírek svatých relikvií a klenotů. V roce 1355 zde poprvé pobýval Karel IV., který dohlížel na stavební a výzdobné práce, zejména kaplí.

Kaple sv. Kříže byla místem úschovy říšských korunovačních klenotů až do roku 1420, kdy začaly husitské války, a na hrad Karlštejn se již nikdy nevrátily. Po válkách v roce 1436 byly české korunovační klenoty převezeny do kaple svatého Kříže, kde zůstaly až do roku 1619. Hrad byl reprezentační rezidencí pouze Karla IV. a jeho syna Václava IV., tedy do roku 1419. Hrad Karlštejn jako pevnost chránil korunovační klenoty, svaté relikvie a královské archivy až do 17. století.

Unikátní originální nástěnná výzdoba ze 14. století, soubor 129 obrazů vytvořených Mistrem Theodorikem v kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých králů v ČR, replika kaple sv. královská koruna česká, unikátní hradní studna, to vše hrad skrývá. Zámek je známý také jako výprava ke komediální hře Noc na Karlštejně.

zdroj: Revisiting History, Hrad Karlštejn, Amazing Czechia