Stometrové stromy porostlé mechem. Majestátní deštný prales Hoh je jedním z přírodních divů státu Washington v seznamu UNESCO

Přidat na Seznam.cz

Amazonii, největší tropický deštný prales na světě, zná každý. Existuje však několik méně známých deštných lesů mírného pásma, jako je například deštný les Hoh. Jedná se o jeden z nejbujnějších deštných pralesů na světě!

Deštný les Hoh je jedním ze čtyř deštných lesů na Olympijském poloostrově

Hoh jako jediný ze čtyř deštných lesů na poloostrově získal ocenění světového dědictví a biosférické rezervace UNESCO, informuje web SevenWondersOfWashingtonState. Jeho jedinečný ekosystém se nezměnil po tisíce let a v současnosti je nejpečlivěji chráněným deštným pralesem na severní polokouli. Nejběžnějšími druhy stromů, které rostou v deštném pralese Hoh, jsou smrk sitka a jedlovec západní, který může dosahovat výšky přes 80 metrů a průměru skoro tří metrů. Většina z nich je porostlá obrovskými trsy převislého mechu a kapradin. Mech je epifyt, což je rostlina, která roste na jiné rostlině, aniž by jí škodila. Epifyty získávají vláhu a živiny ze vzduchu, deště, mlhy a nečistot, které se kolem nich hromadí.

Kudy do deštného lesa?

Nejlepší místo, kde začít s průzkumem deštného pralesa Hoh, je návštěvnické centrum deštného pralesa Hoh. Odtud se můžete vydat po dvou krátkých naučných stezkách: po stezce Hall of Mosses Trail (Síň mechů), a po stezce Spruce Nature Trail (Smrková naučná stezka). Chcete-li se vydat hlouběji do divočiny, vyzkoušejte túru 5 Mile Island. Sleduje řeku Hoh, je poměrně rovinatá a lemují ji obrovské stoleté cedry, smrky a jedle.

Kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu mechového lesa?

Nejvhodnější dobou k návštěvě je sychravo a déšť, protože tehdy je mech nejsvětlejší a nejzelenější. Dalším důvodem k návštěvě v období dešťů je, že je větší pravděpodobnost, že uvidíte slimáka kolumbijského, což je druhý největší druh suchozemského plže na světě. Může totiž dorůstat až do délky 30 centimetru a nápadně se podobá banánu. Deštivé zimní a jarní období je také nejlepším obdobím pro pozorování losů Rooseveltových, kteří v oblasti žijí, protože se v létě stěhují do vyšších poloh.

 Zdroj: sevenwondersofwashingtonstate.com, Youtube