Chrám Ganluyan: Kamenná svatyně vybudovaná ve skále je stará stovky let

Přidat na Seznam.cz

Čínská architektura je sama o sobě velmi originální, osobitá a charakteristická, a to už dlouhá staletí. To dokazuje i chrám Ganluyan, který najdete mezi skálami, a jehož stáří je více než 800 let! Tato svatyně je nejen nejzajímavějším kamenným chrámem v Číně, ale také ve světě.

Historie stará stovky let

Chrám byl zpracován v roce 1146 n. l. v Šao-čchingu za dynastie Sung a má za sebou minulost naplněnou více než 850 lety. Nachází se na západním břehu Jinhu a na západní straně humna Changtan, v okrese Taining v provincii Fujian, píše web The Wanders. Chrám Ganlu se nachází mezi kameny, a ještě než k němu přistoupíte, přivítají vás tzv. „vítací borovice“, tedy tři velmi staré borovice.

Tajemná jeskyně skrývající svatyni

Součástí skal, na kterých je chrám postaven, je i jeskyně, jejíž nejvyvýšenější část přesahuje 80 metrů na šířku a 20 metrů směrem dolů, píše web The Hook. V ní se, podle pověstí, později zbudovala svatyně. V šestnáctém roce vlády dynastie Šao-šing se jeskyně zalíbila knězi, který požádal o finanční pomoc, aby v ní zhotovil svatyni. A tak se také stalo, a svatyně byla postavena.

Zhuangyuan Pillar aneb zázračný sloup

Mnoho rodičů každoročně přivádí své děti, aby tento opěrný pilíř, který stojí v blízkosti chrámu, objaly. Podle legendy byl totiž chrám původně velmi malý. Později sem ale přišla studovat bezdětná matka z dynastie Čuang-jüan Lang Ye Zuqia, která řekla: „Pokud se mi podaří porodit syna, postavím v této jeskyni velký chrám,“ píše web Inf News. Tak se také stalo, a navíc byl její syn přijat za tamního šampióna. Někteří lidé sem chodí speciálně prosit o dítě, jiní věří, že jim sloup pomůže při studiu.

zdroj: The Wanders, Inf News, The Hook