Čínské domy Tulou jsou nejen zvláštní, ale mají také zajímavou historii
Zatímco dnes si pod pojmem „komunitní domy“ představíte spíše paneláky, postavené z cihel a jiných materiálů, domy Tulou jsou na tom jinak. Hlavním materiálem je dřevo a bláto, a ačkoliv to zní primitivně, tyto domy jsou postaveny strategicky.
Velmi dlouhá historie
Možná váš zaráží, že hlavním materiálem pro stavbu těchto domů bylo dřevo a bláto. I samotné „Tulou“ v překladu znamená „hliněná stavba.“ Tyto domy ale mají velmi dlouhou historii, která podle deníku Insider začíná v 15. století.
Strategická stavba
Domy Tulou mohou mít až pět pater, všechny budovy ale směřují dovnitř do centrálního dvora. V případě útoku se tak tyto domy staly pevností, ve které kdysi žilo až 800 lidí. Tyto domy postavili lidé Hakka, kteří byli často vystavováni bojům s domorodci.
Z tohoto důvodu jsou stěny domů silné i několik metrů opevněny železnými branami, nechybí ani podzemní únikové tunely a skrýše pro zbraně. Okna jsou navíc až ve vyšších patrech a je zde pouze jeden vchod, píše web The Mind Circle.
Stále domov mnoha lidí
Podle CGTN v těchto domech stále žijí lidé. Celý komplex domů je postaven na principu „venku uzavřeno, uvnitř otevřeno“ a budovy mohou mít buďto kruhový, nebo obdélníkový tvar, píše National Geographic. Obyvatelé těchto domů pak většinou pocházejí ze stejného kmene a vypadá to, že žijí šťastný život, ačkoliv jsou jejich domy přístupné veřejnosti.
zdroj: Insider , The Mind Circle, CGTN , National Geographic