Krzywy (Křivý) Domek v Polsku vypadá jako dílo Photoshopu

Přidat na Seznam.cz

Po celém světě, včetně Česka, najdeme nejrůznější budovy, které se zdají být pokřivené. Krzywy (Křivý) Domek v Polsku ale patří mezi ty vůbec nejzvláštnější budovy, které si můžete prohlédnout i projít. Co je na něm tak zajímavého?

Jako z pohádky

Inspirací pro tuto zvláštně tvarovanou budovu byly pohádkové ilustrace Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga. Vypadá spíše ale jako dílo Photoshop, a u turistů často vyvolává závrať. Design budovy zahrnuje pokřivené stěny, rámy i kamenné dekory na fasádě.

Budovu si můžete projít

Budova má rozlohu 4 000 metrů čtverečných a oblíbenou turistickou atrakcí je i proto, že v ní najdete obchody, restaurace, bary a také polskou verzi hollywoodského „chodníku slávy“. Kromě toho jsou v budově kanceláře a rozhlasová stanice.

Chlouba Polska

Když byl roku 2004 Křivý dům dostaven, měl mnoho odpůrců. Dnes je ale často vyhledáván turisty, a stala se z něj největší atrakce v Sopotech. Díky tomu, že v budově najdete obchody i bary, má dům i vlastní motto – „Křivý dům – místo, které nikdy nespí.“

Ostatně, jeho historie, která měla mnoho odpůrců, ale pak se dům stal chloubou, trochu připomíná o mnoho honosnější Tančící dům v Praze, nemyslíte?

zdroj: atlasobscura, designingbuildings, cherylhoward