Dvojčata Petronas jsou korunovačním klenotem Malajsie. Stojí na základech největšího betonového lití v historii Malajsie

Přidat na Seznam.cz

88patrová dvojitá stavba tyčící se do výšky 451,9 metrů je korunovačním klenotem Kuala Lumpur. Ve dne majestátní a v noci oslnivé dvojčata Petronas jsou inspirovány vizí Tuna Mahathira Mohamada, aby se Malajsie stala globálním hráčem. Spolu s mistrovským architektem Cesarem Pellim tato mezinárodní ikona silně zachycuje ambice a touhy národa.

Plánování začalo už roku 1992, vedl jej významný architekt Cesar Pelli

Bagry začaly kopat 30 metrů pod povrchem místa v březnu 1993. Práce vyžadovaly přesun přes 500 nákladních aut zeminy každou noc. Následovalo jediné, největší a nejdelší betonové lití v historii Malajsie, asi 13 200 metrů krychlových betonu bylo nepřetržitě nalito na věž po dobu 54 hodin. Tato rekordní deska se 104 hromadami betonových vrstev tvoří samotný základ pro dvojčata, která dnes vidíme.

Stavba nástavby byla zahájena v dubnu 1994 po absolvování několika náročných zkoušek a simulací zatížení větrem a konstrukce na návrhu. Nakonec v červnu 1996 byla dokončena stavba s opláštěním z oceli a skla.

Jako mezinárodně uznávaný orientační bod symbolizují dvojčata odvahu, vynalézavost, iniciativu a odhodlání, energii, sebevědomí, optimismus, pokrok a nadšení národa.

Celý projekt od začátku do konce trval 7 let.

zdroj: Go Construct, Otis, Petronas Twin Towers