Hallgrímskirkja je jednou z nejznámějších památek Reykjavíku. Jsou zde také výjimečně velké varhany měřící 15 metrů na výšku
Hallgrímskirkja, vysoká 73 metrů, bývala až donedávna nejvyšší budovou v Reykjavíku a stále je nejvyšším kostelem. Evangelický luteránský kostel je vidět po celém Reykjavíku a říká se, že hlídá město. Architekt Samúelsson se při návrhu inspiroval strmou islandskou krajinou a jejími slavnými čedičovými sloupy.
Strážce města
Hallgrímskirkja byl pojmenován po duchovním ze 17. století a proslulém básníkovi Hallgrímurovi Péturssonovi, autorovi Pašijových písní. Kostel byl uveden do provozu v roce 1937 a navrhl jej architekt Guðjón Samúelsson. Bylo to díky islandskému parlamentu, že Hallgrímskirkja byl nakonec postaven, protože parlament v roce 1929 oznámil pravidla, která konkrétně uváděla, že by měl mít kapacitu 1200 lidí a mít vysokou věž, aby mohla vysílat rádiové signály.
Přestože byla dominantní vysoká věž kostela dokončena dříve, než zbytek kostela, trvalo 41 let, než byla celá stavba dokončena. Jeho konečná stavba byla provedena v roce 1986, den před Péturssonovou smrtí, ale Guðjón Samúelsson se nikdy nedočkal dokončení, protože zemřel v roce 1950. Hallgrímskirkja je jedním z nejnavštěvovanějších míst turisty na Islandu. Každý den kostel navštíví tisíce lidí a říká se, že hlídá celé město.
Varhany od Johannese Klaise
I když je Hallgrímskirkja jedním z nejnavštěvovanějších míst v Reykjavíku, jeho stavba byla ve své době velmi kontroverzní a mnoho kritiků s ní nesouhlasilo. I dnes je často hodnocen jako jeden z nejpodivnějších, ale přesto nejkrásnějších kostelů. Přestože vnější úprava kostela je dramatická, vnitřní je poměrně strohá, ale také působivá. Jsou v něm umístěny krásné varhany od Johannese Klaise s 5 275 píšťalami, které jsou 15 metrů vysoké a váží 25 tun.
zdroj: Enjoy Travel, Visit Reykjavik, The Culture Trip