Hrad Házmburk: Gotický hrad na čedičové skále odolával husitům a byly v něm ukryty kostelní poklady z Pražského hradu
V Českém středohoří najdeme mnoho zajímavých míst, která nabízí úžasné výhledy a zapůsobí na nás svou tak trochu tajuplnou atmosférou. Jedním z nich je hrad Házmburk v oblasti dolního Poohří, který je vidět už z velké dálky. Gotický hrad byl totiž vybudován na čedičovém masivu.
Hrad vznikl na velmi neobvyklém místě
Kdy byl hrad Házmburk založen, to nikdo přesně neví. Údajně tu byl jako první nějaký Léva, který měl se svou družinou ovládat okolní prostor. První stavba na čedičovém masivu pak měla podle dostupných pramenů vzniknout již během 8. století. Alespoň to nám tvrdí Václav Hájek z Libočan. Současný hrad pak měl být vybudován během 13. století, kdy v Evropě vznikaly i další opevněné stavby. Podle architektury starší opevněné věže je však i dnes jasně patrné, že Házmburk sloužil hlavně vojenským účelům. Původní název pevnosti byl dokonce v minulosti Klapý. Její jméno pak změnil jeden z majitelů.
Odolal i husitům
Ve 14. století získal hrad do držení Zbyněk Zajíc z Valdeka, který nechal vybudovat novou hradbu a brány. Během tohoto období také vznikla Černá věž a hrad se dočkal i dalších objektů v zázemí. Díky perfektní pozici hradu na vysokém skalisku, a také díky v té době moderním mechanismům obrany, se Házmburk nepodařilo pokořit dokonce ani husitům. Na základě toho bylo toto sídlo vybráno jako místo úkrytu kostelních pokladů z Pražského hradu. V roce 1440 se tu dokonce ukrývala i vzácná bohoslužební roucha.
Sklepení plné vína hlídají tři mužíčci
Stejně, jako u mnoha jiných hradů, se i v případě Házmburku setkáme s nejrůznějšími legendami a pověstmi. Jedna z nich praví, že se pod hradem nachází tajná místnost se sklepením, která je plná lahodného vína. Aby ho však nikdo nevypil, hlídají ho tři mužíčci. Podle dalších legend se tu pak mají skrývat i další cenné poklady. Ty ale do dnešního dne zatím nikdo nenašel.
Zdroj: Hrad Házmburk, Házmburk