Hrad Moosham v Uternbergu je známý jako zámek vlkodlaků a čarodějnic. Byl dějištěm honů na čarodějnice i vlkodlaky. Lidé zde byli mučeni

Přidat na Seznam.cz

Na krajích Evropy a Asie lze spatřit více než 10 tisíc hradů. Jedním z nejstrašidelnějších hradů na světě je ale hrad Moosham, lidově známý jako „hrad čarodějnic“. Ještě děsivější je ale fakt, že na tomto hradě bylo popraveno přes sto lidí, kteří byli obviněni z čarodějnictví.

Historie hradu Moosham

Hrad je postaven na základech římské pevnosti, ale ty už nejsou vidět. Poprvé je pevnost zmíněna v listinách z roku 1191 a od té doby byla modernizována a rozšířena. Moosham se nachází v Unternbergu, region Salzburg, v Rakousku. Na vyvýšeném místě se nachází tzv. ostruhový hrad s výhledem na celý areál. Budování opevnění na vrcholcích hor a kopců bylo provedeno pro obranné účely. Přesto se hrad účastnil nejméně 45 krvavých bitev. Ale bitvy nejsou důvodem, proč je hrad Moosham tak nechvalně známý.

Stovky údajných čarodějnic byly popraveny na tomto hradě a věří se, že některé stále straší v této pevnosti, která nyní funguje jako muzeum a je otevřena veřejnosti i pro přenocování. Zámek byl v rakouské historii místem děsivých čarodějnických procesů a honů na vlkodlaky. Hon na čarodějnice a procesy se staly masivní součástí každodenního života v Evropě a USA, když se světem prohnala masová hysterie způsobená iracionálním strachem lidí z čarodějnic žijících mezi nimi. Zámek se stal středobodem salcburských čarodějnických procesů, které se konaly v letech 1675 až 1690. Konkrétně sto třicet mužů a 26 žen bylo obviněno a odsouzeno z čarodějnictví. Většina z nich byli žebráci a bezdomovci.

Krvavá historie pevnosti tím nekončí

Hrad Moosham byl dějištěm místních válek, křížových výprav, několika rakousko-uherských válek a vlámského povstání proti Maxmiliánovi Rakouskému (1428 – 1482). Hrad byl obléhán rolníky během německé selské války (1524 – 1525). Arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau pobýval na zámku Moosham při útěku ze Salcburku v říjnu 1611, krátce předtím, než byl zajat a doživotně uvězněn. Dalo by se říci, že země je prosycená krví, ale v historii existuje ještě jedno období, které je stejně děsivé, jako hon na čarodějnice. V roce 1800 bylo v okolí hradu nalezeno mnoho mrtvých jelenů a dobytka. Tak začal hon na vlkodlaky. Podezřelí lidé byli obklíčeni a převezeni do hradu. Někteří z obyvatel hradu byli mučeni a následně zabiti za to, že byli vlkodlaci.

zdroj: Live the World, Mysterious Trip, The Little House of Horrors