Jeskyně Naihehe na Fidži je útočištěm posledních tamních kanibalů

Přidat na Seznam.cz

Kanibalismus je v některých místech stále aktuální, jinde už zcela nebo téměř vymizel. Útočištěm lidojedů byla i jeskyně Naihehe, kde kanibalové připravovali své jídlo a kam se dnes můžete i osobně podívat.

Naihehe

Na největším ostrově Fidži, v zemědělské oblasti Viti Levu, najdete Naihehe – obrovskou jeskyni, kde žili kanibalové. Abyste se na místo dostali, musíte nejdříve překonat řeku Sigatoka, a poté stezku, kdy asi po 15 minutách dojdete k jeskyni kanibalů.

Domov kanibalů

Poslední kanibalové zde měli žít v 19. století, i přesto v jeskyni ale zůstalo mnoho věcí, které ukazují jak žili. Můžete vidět například kanibalskou pec, ve které se maso peklo, rituální plošinu nebo posvátnou kněžskou komoru. Zajímavé ale je, že podle některých zdrojů nebyl kanibalismus na denním pořádku. Lidské maso se podávalo jen pří výjimečných příležitostech, jako například při dosazení nového náčelníka, pohoštění jiného nebo na oslavu, když se bojovníci vrátili z bojiště.

Poslední incident

Poslední kanibalismus měl být zaznamenán roku 1867, poté se údajně tamní kmeny přizpůsobily západnímu způsobu života. Tehdy měl kmen kanibalů, který čítal i stovky jedinců, navštívit misionář Thomas Baker. Ten se ale dopustil životního omylu, když se dotkl hlavy náčelníka, čímž ho urazil. Proto zabili jeho i společníky, se kterými cestoval, a proměnili je ve večeři.

zdroj: thesun, varrtravel, sfgate