10 měst, která nejsou hlavními městy, ale měli byste je navštívit

Přidat na Seznam.cz

Hlavní města jsou jasnou volbou při výběru výletu. Nepřehlédněte však takzvaná „druhá“ a „třetí“ města. Tato města se zajímavou historií, vzkvétající kulturou a vynikající kuchyní mají zvědavým cestovatelům stejně tak co nabídnout. A jako bonus jsou někdy levnější a méně přeplněná než hlavní město, což je ještě větší důvod k návštěvě!

Neapol, Itálie

Neapol nejlépe poznáte, když se budete procházet po krásných dlážděných uličkách v historickém centru. Pro ty, kteří chtějí poznat italskou historii a umění, jsou ve městě klenoty jako Muzeum současného umění Donnaregina (Madre Museum) a Neapolské národní archeologické muzeum, které vás přenese do minulosti díky starověkým mozaikám, sochám a freskám. Pokud máte čas, doporučujeme celodenní výlet do Pompejí a na Vesuv, abyste se skutečně seznámili s historií této oblasti. Neapol je také světově proslulá svým jídlem, tak proč se rovnou neponořit do pravého neapolského pouličního jídla – smažená pizza z La Figlia del Presidente na ulici Via Tribunali je nutností.

Valencie, Španělsko

Nikde jinde než ve Valencii si nemůžete vychutnat Španělsko minulosti a Španělsko budoucnosti. Nádherné staré město si zachovalo původní hradby a najdete v něm velkolepé budovy, jako je gotická burza hedvábí. Město umění a věd je mezitím futuristický komplex, ve kterém se nachází mimo jiné opera, planetárium, muzeum vědy a akvárium. Když přijde čas na jídlo a odpočinek, Valencie nabízí zdánlivě nekonečný výběr barů, restaurací a kaváren, které jsou ideální pro vychutnání místních specialit, jako je paella.

Porto, Portugalsko

Prohlédněte si celé město z věže Clérigos a poté se vraťte na úroveň ulice a prozkoumejte dlážděné uličky Ribeira. Její malebné uličky a barevné budovy jsou jako stvořené pro snímky na Instagram a v mnoha místních restauracích si určitě pochutnáte na proslulých grilovaných sardinkách. I když neplánujete výlet vlakem, udělejte si čas na nádraží São Bento. Jeho exteriér je velkolepý, ale interiér s kachličkami zobrazujícími portugalský život je úchvatný. Ačkoli je Porto proslulé svým portským, vinné sklepy se ve skutečnosti nacházejí pod ulicemi sesterského města Gaia na opačném břehu řeky Douro. Prohlídky jsou oblíbené a obvykle zahrnují spoustu příležitostí k ochutnávce.

Bruggy, Belgie

Bruggy jsou známé svými kanály, středověkými budovami na břehu vody a dlážděnými uličkami, a tak není divu, že se jim často říká „Benátky severu“. Atrakcí je mnoho: bazilika, v níž se nachází plátno potřísněné údajně Kristovou krví, umělecká galerie Salvadora Dalího, více než tucet obchodů s tradiční krajkou, která se ve městě stále vyrábí, a samozřejmě řada vynikajících čokoládoven. A žádná návštěva Brugg není úplná, aniž byste si prohlédli Michaelangelovu sochu v kostele Panny Marie v Bruggách nebo vystoupali na zvonici ze 13. století a pokochali se výhledem na celé město.

Lille, Francie

Lille je vzdáleno od Londýna pouhou 1 hodinu a 20 minut jízdy vlakem Eurostar a hodí se jak na jednodenní, tak na delší výlet. Svou dovolenou začněte na náměstí Grand Place v centru města a věnujte chvíli pozorování lidí a obdivování neuvěřitelné architektury. Je to také skvělé místo pro zahájení pěší prohlídky úzkých uliček starého Lille, kde se nachází skryté skvosty, jako je rodný dům Charlese De Gaulla a velká stará burza. Jinde se zase nachází krásný trh Marché de Wazemmes, kde se prodává vše od oblečení až po pouliční jídlo a místní produkty. Pokud máte děti, které chcete zabavit, udělejte si čas na Parc de la Citadelle, kde najdete cyklostezky, zábavní park a Vaubanovu zahradu.

Hamburk, Německo

Přístavní město Hamburk, které je po Berlíně druhým největším městem Německa, nabízí spoustu aktivit. Mezi oblíbené turistické atrakce patří Miniatur Wunderland, největší modelová železnice a letiště na světě, a Beatles-Platz se sochami členů skupiny. Můžete si také užít noční zábavu v klubu Indra poblíž slavné ulice Reeperbahn, kde kdysi Beatles ohromovali davy. Dále ve městě se nachází jezera Alster, která jsou klidným místem k procházkám nebo běhu, případně k vyhlídkové plavbě. Pozor na hotel Kempinski u jezera, který se objevil v dramatické scéně z bondovky Zítřek nikdy neumírá.

Rotterdam, Nizozemsko

Rotterdamu se ne nadarmo říká Manhattan na řece Maas. Po druhé světové válce byl téměř kompletně zrekonstruován a jeho futuristické panorama se honosí fantastickou architekturou. Vydejte se do Markthalu a obdivujte umělecká díla Arno Coenena, která tvoří pozadí kancelářím, obchodům, restauracím a stánkům, jimiž je budova zaplněna. Poté navštivte věž Euromast. Vyhlídková plocha je ideálním místem k obdivování celého města a jeho přístavu – a pokud by se vám jízda výtahem zdála příliš všední, můžete se dokonce slanit nebo se na laně vrátit zpět na zem. Pokud chcete letmo nahlédnout do minulosti, navštivte středověký kostel svatého Vavřince.

Göteborg, Švédsko

Přátelský a kosmopolitní Göteborg je skvělým místem pro dovolenou ve městě. Zorientujte se při pohledu na celé město z pevnosti Skansen Kronan na kopci. Ve městě si prohlédněte severské umění v Göteborském muzeu umění nebo se dozvíte, jaký byl život na moři v roce 1700 při prohlídce lodi Götheborg. Pro odpočinek a relaxaci vyhledejte místní řemeslné pivo a jednu z mnoha vynikajících restaurací s mořskými plody. Pokud toužíte po zeleni, nedaleko centra města se nachází krásný zahradnický spolek, jeden z nejzachovalejších parků 19. století v Evropě. Necelou hodinu cesty odtud se nachází souostroví Göteborg s malebnými rybářskými vesničkami a dramatickými útesy, které je skvělým místem pro celodenní výlet.

Glasgow, Skotsko

Díky vynikajícímu silničnímu, železničnímu a leteckému spojení je Glasgow snadno dostupnou volbou pro dovolenou ve Velké Británii. Stačí však navštívit pískovcovou Kelvingrove Art Gallery and Museum a budete jen těžko věřit, že nejste v zahraničí. Nejenže je budova postavena ve stylu španělského baroka, ale tisíce exponátů zahrnují mnoho umělců z kontinentální Evropy. Pokud vás zajímá spíše pouliční umění, projděte se po glasgowské stezce nástěnných maleb a prohlédněte si některé z neuvěřitelných uměleckých děl zdobících budovy města. Glasgow je také známé svou vzkvétající gurmánskou scénou, takže nezapomeňte ochutnat co nejvíce z městské kuchyně – vše od tradičních skotských jídel až po některé z nejznámějších britských restaurací s kari. Pokud se chcete najíst na vysoké úrovni, najdete zde také dvě restaurace oceněné michelinskou hvězdou – Cail Bruich a Unalome.

Split, Chorvatsko

Dokonalá kombinace dovolené ve městě a na pláži, druhé největší město Chorvatska, které musíte navštívit. Zvláštní pozornost si zaslouží Diokleciánův palác, kdysi sídlo římského císaře, a fanoušci seriálu Hra o trůny možná zahlédnou jedno nebo dvě místa, kde se natáčel seriál. Palác obklopuje Staré město a jeho Lidové náměstí je ideálním místem, kde si můžete vychutnat drink nebo jídlo. Pokud máte rádi mořské plody nebo jen chcete ochutnat autentickou místní kuchyni, zkuste si zabrat stůl ve vile Spiza. Chcete-li si odpočinout při procházce s nádherným výhledem na moře, zkuste promenádu Riva, nebo pokud se cítíte energičtěji, vydejte se na kopec Marjan. Pokud chcete strávit den u moře, vydejte se na pláž Bačvice nebo Trstenik.

Zdroj: Lastminute.com