Jebel Irhoud v Maroku bylo jedním z prvních míst, kde žili lidé. Naši předci zde bydleli před 300 000 lety
Asi každý ví, že naši předci, pralidé, žili nejdříve v jeskyních, až dlouho poté stavěli první obydlí. Kde se ale nachází ta první místa, kde se člověk zabydlel? Jedním z nich je Jebel Irhoud v Maroku, kde naši předci žili před 300 000 lety. To z tohoto místa dělá nejstarší a nejbohatší africké naleziště.
První domov prvních lidí
Naleziště Jebel Irhoud je dobře známé od 60. let 20. století. Ovšem zjistit, jak staré jsou kosti pralidí, bylo velmi náročné. Nový projekt vykopávek, který začal v roce 2004, vedl k objevu nových fosilií. Tyto nálezy potvrzují význam Jebel Irhoud jako nejstaršího a nejbohatšího afrického naleziště homininů ve střední době kamenné. Pozůstatky z Jebel Irhoud zahrnují lebky, zuby a dlouhé kosti nejméně pěti jedinců. Vědci ale objevili i pazourky, které dosáhly stáří přibližně 300 tisíc let a posunuly tak původ našeho druhu o sto tisíc let zpět.
To znamená, že lidé, kteří zde žili, patřili mezi první a Jebel Irhoud, které si vybrali jako domov, je v podstatě jedním z prvních domovů lidí. Na savaně tehdy poseté stromy na území dnešního Maroka se skupina raných lidí kdysi schoulila u ohně a jejich kamenné nástroje byly rozházené kolem jejich obydlí. Nejen nástroje, ale zejména kosti těchto lidí byly objeveny úplnou náhodou.
Objev náhodou
Marocké naleziště, známé jako Jebel Irhoud, bylo aktivním barytovým dolem. V roce 1961 byla náhodou objevena první fosilní lebka, ale velká část horniny a sedimentu byla odvezena těžbou. Toto místo bylo kdysi dávno obyčejnou jeskyní a obývali ho lidé příbuzní moderním lidem. Oproti nám ale měli protáhlejší lebku, moderně vypadající tvář, zuby a velký, ale archaicky vypadající mozek.
zdroj: National Geographic, Don’s Maps, Max-Planck-Gesellschaft