Hrad Vildštejn ve Skalné skrýval ostatky ženy, o které se říkalo, že je čarodějnice

Přidat na Seznam.cz

Snad každý starší hrad v Česku v sobě ukrývá alespoň jednu zazděnou, nebo jinak ukrytou kostru. Ne vždy tento jev souvisel s krutým trestem, protože v dávných dobách byly ve zvyku takzvané stavební oběti, které měly dát stavbám svou odolnost a sílu. Zdá se však, že na hradě Vildštejn ve Skalné to bylo trochu jinak. Říká se, že nalezená kostra ženy mohla patřit čarodějnici.

Starobylý hrad z 13. století

Hrad Vildštejn vznikl ve zlaté éře hradů, kterou bylo 13. století. Zajímavostí však je, že k původní románské stavbě patřila jen část dnešní budovy. Většinu z toho, co můžeme vidět při návštěvě dnes, pochází až z 15. století. Ve srovnání s mnoha jinými šlechtickými sídli se pak Vildštejn odlišuje i tím, že byl obydlen až do 19. století, kdy dávala většina šlechty přednost mnohem pohodlnějším a reprezentativnějším zámkům. Jakmile byla tato jeho éra ukončena, proměnil se ve sladovnu. V současné době může expozice turistům nabídnout třeba muzeum hasičské techniky nebo originální středověkou hodovnu, ve které si bude každý příchozí připadat jako bohatý lenní pán.

Nalezená kostra mohla patřit čarodějnici

Tento hrad mají ve velké oblibě i milovníci záhad a tajemna. Mnozí z nich dokonce tvrdí, že na hradě je cítit velmi zvláštní energie. Nejspíš to bude souviset s hrůzným nálezem ostatků ženy, které byly nalezeny v komíně. Kosti měly být uloženy ve speciální schránce a vedle nich měla být uložená baňka, což rozhodně není obvyklá umrlčí výbava. Také v ní měla být stébla trávy a rybářský háček. Podle legendy se traduje, že zazděnou nešťastnicí měla být dcera jednoho z vlastníků hradu. Neměla být moc krásná, ale dobře se měla vyznat v bylinách, ze kterých dokázala připravovat nejrůznější nápoje a masti. Jednoho dne však měla beze stopy zmizet. Vzhledem k tomu, že se má v noci po hradě a jeho okolí pohybovat bílá paní, a vzhledem k tomu, že někteří návštěvníci mají při prohlídce pocit, že je někdo sleduje, nelze vyloučit, že jde právě o ducha neprávem nařčené ženy.

Zdroj: redakce, Vildštejn