Kameny Moeraki Boulders připomínají zkamenělá vejce. Vznikly asi před 65 miliony let

Přidat na Seznam.cz

Moeraki je nyní nejznámější pro své balvany. Záhadně kulovité kameny rozházené po pláži. Každý balvan váží několik tun a je až dva metry vysoký. Vědci vysvětlují balvany jako kalcitové konkrece vzniklé asi před 65 miliony let. Podle maorské legendy jsou balvany koše vyplavené na břeh z velké kanoe Araiteuru, která před stovkami let ztroskotala na pevnině na Novém Zélandu.

Miliony let staré kameny připomínají zkamenělá vejce

Moeraki Boulders je skupina velkých kulovitých „kamenů“ na pláži Koekohe poblíž Moeraki na novozélandském pobřeží Otago. Tyto balvany jsou ve skutečnosti konkrece, které byly obnaženy v důsledku pobřežní eroze z pobřežních útesů. Balvany jsou jednou z nejzajímavějších a nejoblíbenějších atrakcí Jižního ostrova.

Původně se začaly tvořit v dávných sedimentech mořského dna asi před 60 miliony let a odhaduje se, že největším balvanům trvalo další asi 4 miliony let, než dosáhly své současné velikosti.

Maorská legenda vypráví, že balvany jsou pozůstatky kalabasů, kumar a košů na úhoře, které byly vyplaveny na břeh po ztroskotání legendární kánoe Araiteuru na nedalekém Shag Point (Matakaea). Nejlepší doba k návštěvě je prosinec až únor, mezi odlivem a středním přílivem při východu slunce.

zdroj: Moeraki Boulders, Travel Triangle, New Zaeland