New York City je plné dechberoucích sbírek umění. Guggenheimovo muzeum je však přehlížené

Přidat na Seznam.cz

Guggenheimovo muzeum má nejen výhled na Central Park, ale také vyniká mezi plochými fasádami mrakodrapů kolem něj. Bylo navrženo v roce 1959 Frankem Lloydem Wrightem pro Solomona Guggenheima a bylo jedním z prvních muzeí v New Yorku, které představovalo to, co Guggenheim nazval „neobjektivní umění“.

Wright byl pověřen projektem v roce 1947, stavba však nezačala až do roku 1956, sedm let po Guggenheimově smrti

Budova byla, slovy Wrighta, postavena tak, aby poskytovala „nejlepší možnou atmosféru, ve které lze ukazovat krásné obrazy nebo poslouchat hudbu“. Tato budova byla od počátku navržena tak, aby vynikla jako příklad moderní architektury a muzeí umění. Ikonický design uchvátil davy a je spíše jako pomník Franka Lloyda Wrighta než jako pouhé muzeum umění.

Solomon Guggenheim byl americký obchodník a sběratel umění. V 90. letech 19. století začal sbírat umělecká díla a po skončení 1. světové války se této vášni věnoval na plný úvazek a pod vedením baronky Hilly Von Rebayové přešel na moderní umění. Byla to baronka, která vedla Guggenheima k otevření první sbírky nazvané „Muzeum neobjektivní malby“ na East 54th Street v roce 19392. Guggenheim si ale uvědomil, že potřebuje novou stálou budovu, která by jednotlivým dílům přidělovala více místa. Baronka tedy kontaktovala Wrighta, aby navrhl odvážné nové muzeum.

Guggenheimovo muzeum možná nebylo prvním muzeem moderního umění a ve skutečnosti nebylo ani druhým. Guggenheim však nabízí zcela jedinečný zážitek tím, že nemá žádné oddělené místnosti pro exponáty a sbírky. Ve skutečnosti bylo muzeum v roce 2019 dokonce zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Neuvěřitelná kolekce v kombinaci s Wrightovým legendárním designem budovy poskytuje skutečně nezapomenutelný zážitek pro každého, kdo se i jen mírně zajímá o moderní a současné umění.

zdroj: Britannica, Guggenheim, TLTC Blog