Hřbitov Highgate v severním Londýně. Je zde pohřbeno více než 170 000 lidí. Příběh o místním upírovi si získal oblibu, když zde bylo nalezeno těžce ohořelé tělo ženy bez hlavy

Přidat na Seznam.cz

Hřbitov Highgate v severním Londýně, založený v roce 1839, je jedním z nejstrašidelnějších míst na světě. Místo posledního odpočinku více než 170 000 lidí bylo místem mnoha zpráv o nadpřirozených událostech. Nechybí zde duchové, upíři, ani paranormální jevy, včetně vybuchujících rakví a bezhlavých těl.

Hřbitov měl být rájem pro zemřelé

Na počátku roku 1800 počet obyvatel Londýna překonal hranici 1 milionu a navzdory vysoké úmrtnosti stále rostl. Mezi obchody a venkovními tavernami se tísnily hroby. Hrobníci se převlékali za duchovní, aby vykonávali nezákonné obřady. Mnoho lidí bylo pohřbeno v mělkých hrobech a rychle pokryto vápnem. Parlament proto rozhodl, že na venkově kolem Londýna bude postaveno sedm soukromých hřbitovů. Třetí hřbitov z roku 1839 byl Highgate. Architekt a stavitel proměnil Highgate ve věčnou oázu klidu. Každý tam chtěl být pohřben. Na přelomu 19. a 20. století ale popularita hřbitova upadala. První světová válka zdecimovala personál a do konce druhé světové války byl hřbitov téměř opuštěný. V roce 1960 byly brány hřbitova Highgate zavřeny, z nedotčené krajiny se stala bujná džungle a budovy se zhroutily samy do sebe.

Paranormální jevy na každém kroku

Za dobu své existence nasbíral hřbitov několik děsivých příběhů. Objevily se příběhy o postavách oblečených v tmavých róbách, kteří praktikovali temné rituály. V uličkách kolem hřbitova strašili duchové. A pak tu byl Highgate Vampire. Upír byl prý středověký šlechtic, který se v Rumunsku věnoval černé magii. Jeho rakev byla přivezena z Evropy do Anglie v 18. století. Byl pohřben na místě, které se nakonec stalo hřbitovem Highgate. Pokojně spal, dokud podle zpráv satanisté neprovedli na hřbitově rituál. Probudili ho.

Tento upír děsí všechna zvířata ve svém okolí a je obviňován z mnoha úmrtí lišek na hřbitově. Highgate Vampire má hypnotický pohled a mrazivý účinek na všechny, kdo se s ním setkali. Příběh o upírovi získal značnou oblibu, když bylo nalezeno těžce ohořelé tělo ženy bez hlavy. Highgate Vampire je ale jen špičkou nadpřirozeného ledovce. Problémy s mrtvými začaly během viktoriánské doby explodujícími rakvemi. Kolem místa se vznášejí spektrální tváře. Po areálu se stále toulá přízračný cyklista, stejně jako duch jeptišky. Někteří duchové jsou tak pravidelnými návštěvníky, že je místní pojmenovali.

Hřbitov ale zůstává otevřený jak pro pohřby, tak pro turisty. Dnes je na hřbitově Highgate pohřbeno 170 000 lidí v 53 000 hrobech, a pokud máte zájem o takové poslední místo odpočinku, dost možná budete odpočívat vedle slavných. Christina Rossetti a většina její rodiny byla pohřbena v Highgate. Další slavné postavy sahají od filozofa Herberta Spencera po spisovatele George Eliota, vědce Michaela Faradaye, manželku Charlese Dickense Catherine, hudebníka Harryho Thorntona, nebo herce Sira Ralpha Richardson.

zdroj: Britannica, Authentic Vacations, Travel Triangle