Hřbitov Wadi Al-Salam je jedním z největších hřbitovů na světě. Zahrnuje ostatky milionů muslimů, včetně prince věřících a proroků Božích

Přidat na Seznam.cz

Největším pohřebištěm je hřbitov Wadi al-Salam ve městě Nadžaf v Iráku. Tento obrovský hřbitov se rozkládá na ploše 9,17 km2 a předpokládá se, že obsahuje miliony souborů lidských pozůstatků. Wadi al-Salam se nepřetržitě používá od sedmého století a počet zde pohřbených stále roste.

Největší hřbitov na světě

Hřbitov se rozprostírá od středu iráckého šíitského svatého města Nadžaf na daleký severozápad a tvoří 13 % z rozlohy města a měří 917 hektarů. Hřbitov Wadi Al-Salam se považuje za ducha města, protože jej navštěvují miliony muslimů z různých částí světa.

I když jeho název v překladu znamená „údolí míru“, nedávná historie hřbitova nebyla zdaleka poklidná. Jeho hustá a matoucí krajina hustě nacpaných náhrobků a mauzoleí a rozsáhlá síť katakomb a trezorů, které se pod nimi skrývají, z něj činí ideální místo pro úkryt ozbrojených povstalců. Byl použit například při americké vojenské okupaci. Během konfliktu mezi americkou armádou a silami Mahdího armády byl hřbitov častým místem ozbrojených střetů a mnoho hrobek bylo poškozeno palbou z minometů, výstřely a raketovými útoky. Na vrcholu irácké války bylo hlášeno, že na hřbitově bylo každý den pohřbeno až 250 těl.

Na hřbitově leží miliony muslimů. Mezi mini i významné osobnosti

Hřbitov Wadi al-Salam má v srdcích šíitských muslimů zvláštní místo, protože obklopuje mauzoleum jejich prvního imáma, Ali Bin Abi Taliba, bratrance a zetě Proroka Mohameda. Datum prvního pohřbu na hřbitově sahá až do starověku a zahrnuje řadu proroků a věřících. Také v něm byli pohřbeni králové Al-Hira a jeho vůdci z éry Al-Sassani (637-226), stejně jako sultáni, princové státu Hamdania, Fatimie, Al-Buwayhyia, Saffawayia, Qajar a Jalairiyah. Celý hřbitov tak ukrývá přes 6 milionů těl.

zdroj: Guinness World Records, UNESCO