Jeden z divů Afriky je mešita Djenné v Mali. Je celá z písku. Stojí už přes sto let

Přidat na Seznam.cz

Jako jeden z divů Afriky a jedna z nejunikátnějších náboženských staveb na světě je Velká mešita Djenné v dnešním Mali také největším úspěchem súdánsko-sahelské architektury. Je to také největší stavba z bláta na světě, o to zajímavější je, že zde stojí přes sto let!

Víc, než jen hrad z písku

Velká mešita Djenné v Mali je jednou z nejznámějších staveb v Africe a v Mali je tak důležitá, že se objevuje i na státním znaku země. Je vyrobena z hliněných cihel, které byly vysušeny na slunci, malty z písku a omítky, která vytváří hladký povrch, píše web Creative Bloq.

Mešita se nachází ve městě Djenné, Mali, na záplavové oblasti řeky Bani. První mešita na místě byla postavena už kolem 13. století, ale současná stavba pochází z roku 1907. Na svém místě tedy stojí více než sto let! Kromě toho, že je centrem komunity Djenné, je jednou z nejznámějších památek v Africe. Spolu se „starými městy Djenné“ byla v roce 1988 zařazena i na seznam světového dědictví UNESCO, uvádí web Mosqpedia.

Historie města sahá mnohem dál

Djenné bylo založeno mezi lety 800 a 1250 n. l. a vzkvétalo jako velké centrum obchodu, vzdělanosti a islámu, který se praktikoval od počátku 13. století. Brzy poté se Velká mešita stala jednou z nejdůležitějších budov ve městě především proto, že se stala politickým symbolem pro místní obyvatele.

Velká mešita, kterou dnes vidíme, je její třetí rekonstrukcí, dokončenou v roce 1907. Podle legendy byla původní Velká mešita postavena pravděpodobně ve 13. století, kdy se král Koi Konboro rozhodl použít místní materiály a tradiční konstrukční techniky k vybudování místa muslimského uctívání.

Druhá mešita postavená v letech 1834 až 1836 nahradila původní a poškozenou budovu. Současná mešita byla dokončena v roce 1907 a někteří učenci tvrdí, že ji Francouzi postavili během období okupace města od roku 1892. Pro motivaci pracovníků byli prý zajištěni hudebníci, kteří hráli na bubny a flétny. Mezi dělníky byli zedníci, kteří smíchali tuny bahna, písku, rýžových slupek a vody a vytvořili cihly, které formují současnou stavbu, uvádí web Khan Academy.

zdroj: Creative Bloq, Mosqpedia, Khan Academy