Jako největší z pekingských císařských komplexů je Chrám nebes znám pro svou velkolepou výzdobu

Přidat na Seznam.cz

Je to nejreprezentativnější příklad čínské rituální architektury. Císaři dynastií Ming a Čching (v letech 1420 až 1900) uctívali boha nebes a modlili se tam za dobrou úrodu. Chrám nebes se nachází jižně od Zakázaného města. Celková plocha je asi 2,73 km2, to je velikost podobná Central Parku v New Yorku nebo dvakrát větší než Hyde Park.

Design hlavních budov je kombinací kruhů a čtverců, které symbolizují víru, že Nebe je kulaté a Země čtvercová

V dávných dobách lidé nemohli vědecky porozumět a vysvětlit různé přírodní jevy, jako je pohyb Slunce a Měsíce, cyklus čtyř ročních období, hromy, vítr, déšť, zemětřesení a tsunami. Věřili, že tyto jevy řídí „Nebe“, a tak uctívali „Císaře nebes“. Aby si čínští císaři lépe vysloužili úctu lidí, která byla potřebná k jejich správě a regulaci, nazývali se „syny nebes“. Také tvrdili, že je nebe zmocnilo vládnout Zemi (Číně). Císaři v každé dynastii tedy považovali nabízení obětí Nebi a Zemi za velmi důležité politické aktivity.

Chrám nebes byl výsledkem kombinace dynastického režimu a konfuciánské teokracie. Chrámový komplex byl původně postaven v roce 1420, během znovuustavení Pekingu císařem Yongle (třetí císař dynastie Ming) na hlavní město Číny.

Za vlády císaře Čchien-lung (šestým císařem dynastie Čching v letech 1711–99) prošel Chrám nebes rozsáhlou rekonstrukcí. U některých hlavních budov byly vyměněny glazované dlaždice, byl rozšířen kruhový mohylový oltář, a další úpravy. V roce 1900 byl chrámový komplex použit jako dočasné velitelské stanoviště zahraničními spojenci k porážce boxerského povstání. Části budov byly zničeny a chrám upadl do zanedbání. V roce 1918 byla oblast chrámového komplexu opět přeměněna na park a otevřena veřejnosti.

zdroj: China Highlights, Britannica, UNESCO