Jezero Retba: Voda v něm je tak růžová, že si budete připadat jako ve světě Barbie

Přidat na Seznam.cz

Jezero s vodou tak růžovou, že připomíná jahodový koktejl. To je jezero Retba, které vypadá jako z Barbie světa, a právě tím láká turisty. Během roku se navíc jeho odstíny mění, a můžete se tak vykoupat ve starorůžové, nebo až červené vodě.

Retba

V Senegalu, jen 30 kilometrů od Dakaru, najdete jezero Retba, známé také jako Lac Rose. V něm je voda tak slaná, že koncentrace soli v ní je o něco vyšší než v Mrtvém moři. I proto tamní obyvatelé sůl z moře těží, a díky tomu je toto jezero významným zdrojem soli.

Voda

Jak jsme zmínili, jezero Retba je velmi slané, i přesto se v něm ale můžete v klidu vykoupat. Lidé, kteří ve vodě těží sůl, to mají ale horší. Aby slaná voda během práce neublížila jejich kůži, potírají se tamní obyvatelé máslem. Během koupání vám sůl ale neublíží, naopak. Plavce příjemně nadnáší.

Proč je jezero růžové?

Růžové zbarvení způsobují bakterie Duneliella salina, které obsahují velké množství betakarotenu. Nemusíte se ale bát, tyto bakterie nejsou pro člověka nebezpečné, a navíc krásně zabarvují celé jezero. Zajímavé ale je, že jezero svou barvu v průběhu roku mění. Zatímco někdy je vybledlé, jindy ho můžete vidět i sytě červené.

zdroj: novinky, svetobeznik, planetacestovani