Klášteře Ostrog v Černé hoře byl vytesán do skály
Tento velkolepý černohorský klášter nedaleko Nikšiće v Černé hoře, vytesaný do skály, má za sebou staletí fascinující historie. A to i včetně zázraků, které se v tomto místě udály! V tomto článku se dozvíte, proč je klášter Ostrog tak vyhledávaným místem.
Klášter byl vytesán do skály v 16. století
Klášter Ostrog je ve skutečnosti nejvýznamnějším pravoslavným místem v Černé Hoře, uvádí web TimeTravelTurtle. Byl postaven v roce 1600, tedy přesněji řečeno – byl vytesán do skály. Na práce dohlížel tehdejší biskup Hercegoviny, který se později proslavil jako svatý Basil Ostrogský. Jeho rozhodnutí postavit tento klášter v Černé Hoře do skály bylo pravděpodobně z velké části kvůli ochraně, protože to bylo v době, kdy Osmanská říše zemi pustošila.
Legendy však říkají, že svatý Basil byl také veden Bohem, aby zde vytvořil něco výjimečného. V první jeskyni postavil kostel. Ve druhé jeskyni vytvořil ložnici pro hosty. A ve třetí jeskyni měl uchovávat náboženské předměty.
V klášteře docházelo k zázrakům
Když svatý Basil Ostrogský v roce 1671 zemřel, byl pohřben v tomto klášteře. To však nebyl konec. V některých ohledech to byl teprve začátek. Tehdy začaly zázraky v ostrogském klášteře, kdy si lidé vyprávěli příběhy o tom, jak se jim svatý Basil zjevoval ve snech. Často je provázel, pomáhal jim a uzdravoval je.
V průběhu let se tyto příběhy šířily okolím a lidé začali častěji navštěvovat klášter Ostrog. Mnozí z těchto návštěvníků, kteří byli nemocní nebo zranění, se prý v přítomnosti relikvií svatého Basila uzdravili. O těchto zázracích se vypráví nespočet příběhů, lidé tvrdí, že je svatý Basil vyléčil. Tyto příběhy pochází i ze současnosti!
Vítejte v areálu kláštera
Areál Ostrogského kláštera tvoří dva hlavní kláštery, které od sebe odděluje strmá poutní stezka a klikatá cesta, popisuje místo web ChasingTheDonkey. Dolní klášter neboli Donji manastir tvoří kostel Nejsvětější Trojice a nachází se v něm většina mnišských obydlí a kolejí, které jsou k dispozici poutníkům.
Horní klášter neboli Gornji manastir se nachází na druhé straně a je ponořen do svislé skalní stěny, což jej činí ještě působivějším a velkolepějším. Tvoří ho dva kostely, které stojí hned vedle sebe: Kostel svatého Kříže a kostel Obětování Panny Marie, kde jsou uloženy ostatky svatého Basila Ostrogského. Její fresky namaloval srbský mistr Radul již v 17. století, kdy byla jeskyně vytesána.
Přestože velkou část kláštera zničil požár, byl ještě v roce 1926 rekonstruován a dnes mohou turisté i věřící denně navštěvovat tento autentický, skrytý klenot.
Přenocování v klášteře
Návštěvníci, kteří chtějí přenocovat, mohou tak učinit jak v exteriéru kláštera, kde jsou díky darům ostatních poutníků k dispozici deky, tak na palandách uvnitř kláštera. Pro ty, kteří hledají pohodlnější ubytování, je však v dolní části kláštera k dispozici 29 ložnic s 8 nebo 10 lůžky, oddělených pro muže a ženy.
Nejedná se o však běžné ubytování a „budíček“ je zde v 05:30 hodin, kdy se probouzí i mnichové.
Je nutné se převléci?
Ostrogský klášter je náboženské místo, které musí respektovat jak věřící, tak nevěřící. Každý, kdo klášter navštíví, musí mít na sobě nebo s sebou při vstupu do kláštera dlouhou sukni, kalhoty nebo džíny. Kromě toho musí mít zakrytá ramena a ženám se také doporučuje zahalit si hlavu. Není to ale povinné.
Na místě nejsou k dispozici žádné převlékárny ani oblečení, proto se doporučuje přinést si vlastní nebo si je zakoupit vedle dolního kláštera, než se vydáte do horního kláštera.
Zdroj: chasingthedonkey.com, timetravelturtle.com, Youtube