Národní lesní park Zhangjiajie vypadá tak magicky, že inspiroval i hollywoodský trhák Avatar

Přidat na Seznam.cz

Každý, kdo někdy viděl film Avatar asi přemýšlel nad tím, zda takové místo skutečně existuje, případně kde se film natáčel. Odpovědí je národní lesní park Zhangjiajie v Číně, kde hory sice nelevitují, ale přesto se jedná o tak magické místo, že inspirovalo i samotné tvůrce filmu.

V národním lesním parku Zhangjiajie si příroda zjevně vyhrála

Národní park Zhangjiajie se nachází ve středovýchodní oblasti Číny v oblasti Wulingyuan, která obsahuje několik chráněných oblastí. Národní park se rozkládá na ploše 48,15 km čtverečních. Větší scénická oblast Wulingyuan pokrývá 397,5 km čtverečních. Kolektivní oblast Wulingyuan je na seznamu světového dědictví UNESCO. Národní lesopark Zhangjiajie je pravděpodobně nejvyhledávanější částí této oblasti.

Park se skládá z hustých lesů, hlubokých roklí, hlubokých kaňonů, neobvyklých vrcholů, jeskyní a sloupovitých skalních útvarů pokrytých celým parkem. Tyto sloupové skalní útvary jsou tím, čím je park známý po celém světě. Sloupové skalní útvary nejsou typickými vápenci. Útvary jsou tvořeny křemenným pískovcem a vznikly fyzickou erozí způsobenou vydatnými dešti.

Vedle přírody trocha modernizace

Výtah Bailong a skleněný most Zhangjiajie Grand Canyon jsou dva zajímavé prvky, které návštěvníkům pomáhají zažít nádheru národního parku. Výtah Bailong, známý jako „výtah sto draků“, je nejvyšší venkovní výtah na světě. Unese asi 50 lidí najednou a cesta trvá méně než 2 minuty. Skleněný most Zhangjiajie Grand Canyon, táhnoucí se přes 430 m ve výšce 300 m, je zase nejdelším a nejvyšším skleněným mostem pro pěší na světě. Asi největším lákadlem pro turisty jsou ale samozřejmě sloupové skalní útvary.

Národní park Zhangjiajie s impozantními horami podobnými sloupům nás nutí přemýšlet, zda jsme na Pandoře nebo na Zemi. Ve filmu Zhangjiajie zobrazuje plovoucí hory Hallelujah s pomocí CGI. Přestože hory Zhangjiajie nelevitují, všudypřítomná hustá mlha, která je obklopuje, vytváří atmosféru hor Hallelujah. Není pochyb o tom, že Zhangjiajie je působivý, ale společně pohoří Huangshan a park Zhangajije vykreslují dokonalý obraz Pandory a její krásy, což prostě musíte vidět.

zdroj: GetByBus, National-Parks, SkyScanner