Koloseum skrývá mýty a legendy. Má zde být podle legend brána do pekla i místo zamořené duchy
Jako jeden ze 7 divů starověkého světa, který denně navštěvují tisíce turistů, skrývá Koloseum mýty a legendy, má svou temnou stránku, temnou a magickou, kterou zná jen málokdo. Je to svědectví o moci a vlivu Římské říše, ale málokdo ví, že jeho historie je temná a znepokojivá. Koloseum je dějištěm některých z nejbrutálnějších a nejbarbarštějších událostí v historii lidstva.
Sedmá brána do pekla
Ve středověku se mělo za to, že to byla jedna ze sedmi dveří vedoucích do pekla, pravděpodobně dědictví z gladiátorských zápasů. Na konci každého zápasu se skutečně objevila podivná postava oblečená jako Charon, převozník pro duše zesnulých do světa mrtvých. Použil rozžhavené železo, aby zkontroloval, zda je oběť mrtvá, a pokud ano, odnesl by ji jedním ze dveří Kolosea, Libitininými dveřmi. Proto zřejmě tato legenda vznikla.
Místo zamořené duchy
Kdysi se myslelo, že bolestné duše zesnulých gladiátorů žasly uvnitř budovy. Pokud si myslíte, že víra nyní utichla, jste na velkém omylu. Tu a tam někdo říká, že viděl ducha procházet se po sklepích, dokonce vláčel těžké a hlučné řetězy. Ještě ve středověku se mělo za to, že někteří milovníci zla postavili uvnitř Kolosea chrám zasvěcený Beelzebumovi, kterému se v Bibli říká „Princ všech démonů“.
Místo pro magii
Zdá se, že básník Virgil, nekromant podle středověké víry, prováděl své magické rituály uvnitř budovy. Také se myslelo, že v XV. století se zde budou setkávat čarodějnice a čarodějové, aby připravovali své kouzelné lektvary z bylin, které rostly pouze na pozemku. Tato víra se zdá být částečně potvrzena nálezem některých rostlin nepůvodního původu, které tyto znaky mohly dobře používat.
Proroctví o konci světa
V textu Bede Ctihodného, anglického benediktinského mnicha, který napsal řadu historických knih, je zmínka o proroctví, podle kterého kdyby se zhroutilo Koloseum, zhroutil by se i Řím a pak i svět. Proroctví je třeba brát hlavně jako alegorii, pohanské varování před konečným triumfem křesťanství nad Římskou říší.
zdroj: Malories Adventures, Dark Rome, Buzz4tours