Solné pláně Uyuni v Bolívii jsou největší solné pláně na světě. Brzy se promění v ohromné zrcadlo

Přidat na Seznam.cz

Solné pláně Uyuni v Bolívii (také známé jako El Salar de Uyuni) jsou největší solné pláně na světě. Toto úžasné místo, které se nachází v oblasti náhorní plošiny And v Bolívii, má klíčový ekologický, turistický a ekonomický význam pro celý svět. Kromě toho se každoročně mění v ohromné zrcadlo.

Prehistorická památka

Největší solná pláň na světě, bývalé jezero, zamrzlá v hlubinách zimy, se v období dešťů promění v obří zrcadlo odrážející oblohu. Bazény, které zbyly z tohoto monumentálního prehistorického jezera, vytvářejí třpytivý horizont, díky čemuž je jedním z nejlepších míst na světě, které můžete navštívit, uvádí web Sky Scanner. Salar de Uyuni měří 10 582 km a je tak největší solnou plání na světě. Představte si ale, jak ohromné zrcadlo se tak každý rok tvoří.

Perfektní čas na návštěvu tohoto místa

Období dešťů je zde od září do května, tedy za pár dní se tyto vyprahlé pláně promění v zrcadlo, které je největší na světě. Tato pláň ale vyniká i v jiných oblastech. El Salar de Uyuni má širokou škálu důležitých minerálů. Nejviditelnější z nich je samozřejmě sůl. El Salar de Uyuni má přes 10 miliard tun soli! Extrahují ji denně, aby vyváželi do zahraničí. Část kuchyňské soli, kterou jíte, tedy může pocházet z Bolívie. Toto místo má také největší ložisko lithia na světě. Lithium je v čočkách, kosmických lodích a lécích, uvádí web Spanish Academy. I na tomto zdánlivě pustém místě ale žijí a prosperují zvířata. El Salar de Uyuni je domovem původních lišek, zajíců a plameňáků.

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Salar de Uyuni je hřbitov pro vlaky. Obsahuje všechny vlaky, které se používaly při těžbě během 40. let 20. století a v současnosti přitahuje tisíce turistů ročně. Toto místo přitahuje nejen zvídavé milovníky přírody, ale také režiséry sci-fi. Mnoho sci-fi filmů obsahuje lokace z El Salar de Uyuni, protože jeho krása a krajina jsou jako z jiného světa. NASA dokonce používá Salar de Uyuni k určení polohy jejich satelitů, uvádí Musafir.

zdroj: Musafir, Spanish Academy, Sky Scanner