Laos je jedním z nejtajemnějších míst na světě. Stále ukrývá tajemství z dob války

Přidat na Seznam.cz

Dnes je Laos tichým a klidným místem. Mniši sbírají almužny za úsvitu, ulice zdobí buddhistické pagody a waty. Zachovává si však temné, zlověstnější dědictví, které pramení z války a nejtěžšího leteckého bombardování, v období nyní označovaném jako indočínské války.

Ranvej na okraji města Vang Vieng

Dráha je obrovská, dostatečně velká, aby mohla konkurovat mezinárodnímu letišti, ale letadla tu nenajdete. Tady CIA létala v letadlech a přepravovala opium, píše web Carryology. Po celém Laosu byly ve skutečnosti stovky dalších lokalit, které dodnes vypráví příběh o válce, která byla vedena v letech 1961 až 1973 a do níž se zapojila laoská armáda, americká CIA a Vietnamci.

Tajné město

Příběhy o tajném městě CIA ukrytém v horách a o přistávací dráze, která byla na vrcholu provozu údajně nejrušnější v Asii, se ukázaly být pravdivé. Říkalo se tomu Long Tieng, LS20A, nebo prostě Alternate. Ale bylo také známé pod jiným názvem, jako nejtajnější místo na Zemi. Long Tieng bylo letiště, v té době jedno z nejrušnějších na světě, žilo a pracovalo tam asi 30 000 lidí. Dnes v malém městečku, které bylo donedávna pro veřejnost uzavřeno, žije asi 2000 lidí, uvádí web Lao Adv Tours.

Po dobu 15 let byl Long Tieng hlavní operační základnou „Tajné armády“ generála Vang Paa – vycvičené, zásobované a podporované ve skrytém úsilí CIA – protože zadržovala komunistickou sílu mnohokrát převyšující jejich vlastní počet, píše web Flightsim. Zajímavé je, že na krátkou dobu v 60. a 70. letech, nebyl Long Tieng ani vyznačen na žádných mapách.

zdroj: Flightsim, Lao Adv Tours, Carryology