Vodopády Eternal Flame Falls jsou jedním z nejzvláštnějších míst na světě. Jen zde uvidíte oheň pod vodou, který hoří stovky let

Přidat na Seznam.cz

Oheň pod vodou je samozřejmě nesmysl, ale ve skutečnosti existuje místo, kde tento přírodní paradox najdete. Tím místem jsou vodopády Eternal Flame Falls, tedy Vodopády věčného plamene. Zatímco jiné plameny pod vodou bývají výsledkem lidské práce, tento oheň hoří sám od sebe.

Vodopády věčného plamene

Nachází se v Chestnut Ridge County Park, jižně od Buffala v USA, je zde krásná přírodní rezervace s malým vodopádem. Pod tímto vodopádem se skrývá něco zvláštního – Věčný plamen, oheň, který nikdy nevyhasne, uvádí web Travel Triangle. Tento fascinující jev dlouho neměl žádné vědecké vysvětlení.

Na světě existují další věčné plameny, ale tento konkrétní se zdál mít geologický proces, který byl poněkud nevysvětlitelný. Plamen totiž není dílem člověka, jak uvádí web My Best Place, ale přírody. Tyto vodopády jsou udržovány při životě díky konstantnímu množství dodávaného metanu. A i když je známo, že plamen jednou za čas zhasne, rychle se znovu zažehne, možná i díky tomu, že se nachází právě mezi místními vodopády. Legenda praví, že ji poprvé zapálili před stovkami let domorodí Američané.

Přírodní proces, který plamen udržuje

Když se blížíte k pádu, vzduch naplní štiplavý zápach v důsledku úniku zemního plynu. Plyny vznikající při rozkladu organické hmoty jsou pod vysokým tlakem a jsou vytlačovány trhlinami a uvolněnými vrstvami v horninách, uvádí web Outlook. Teploty podloží mohou dosáhnout až 212 °C. Věčný plamen je tedy krásný, ale také nebezpečný.

zdroj: Outlook, My Best Place, Travel Triangle