Město Dubrovník v nedalekém Chorvatsku skrývá bohatou historii. Turisty ale láká i kvůli filmovým lokacím

Přidat na Seznam.cz

Je obecně známo, že mnoho Čechů si jako destinaci na dovolenou vybírá právě Chorvatsko. Není se čemu divit – od nás je kousek, cesta tam není drahá a tato krásná země navíc nabízí mnoho míst, která stojí za návštěvu. Jedním z nich je i Dubrovník, známé také jako seriálové „Královo přístaviště.“

Jedno z nejkrásnějších míst světa

Dubrovník právem patří mezi nejkrásnější místa na světe, a konkrétně, podle webu Forbes, patří na 12. místo. Není se čemu divit, i George Bernard Shaw, irský dramatik a nositel Nobelovy ceny za literaturu prohlásil: „Ti, kdo hledají ráj na Zemi, by měli přijít do Dubrovníku.

Město se původně jmenovalo Ragusa

Historie Dubrovníku je svědkem měnícího se bohatství pohraničního středomořského městského státu, který po staletí žil v harmonii se svým okolím. Město bylo založeno v 7. století jako útočiště pro obyvatele pobřeží prchající před postupujícími barbary. Od počátku bylo město chráněno obrannými hradbami. Nový městský stát využil svého postavení jako křižovatky mezi kulturami a civilizacemi. Město prosperovalo díky rozsáhlému obchodu. Na začátku 13. století se Dubrovník dostal pod kontrolu nejklidnější republiky a zůstal pod její kontrolou až do roku 1358, píše web Dubrovnik Travel.

Dubrovník utrpěl v roce 1667 velkou ránu, když katastrofální zemětřesení zničilo velké množství renesančního umění a architektury ve městě. Sponza a rektorův palác byly jediné budovy, které přežily přírodní katastrofu. Město bylo přestavěno v barokním slohu, který se zachoval v neporušeném stavu dodnes.

Dubrovník jako Královo přístaviště

Značnou popularitu město dostalo i díky seriálu Hra o trůny. Dubrovník byl hlavním místem natáčení ve Hře o trůny, slavném televizním seriálu HBO založeném na sérii fantasy románů „Píseň ledu a ohně“. Pro ty, kteří seriál viděli a jsou pro něj nadšení, se návštěva Dubrovníku stane krásným déjà vu, protože byl tak dobře začleněn do prostředí seriálu. Ve Starém městě je navíc hned několik míst, kde se natáčela Hra o trůny, mezi které patří brána Pile a Ploče, ulice sv. Dominika, podél městských hradeb pevnost Bokar a věž Minčeta, píše Kings Landing Dubrovnik.

zdroj: Forbes, Dubrovnik Travel, Kings Landing Dubrovnik