Na vrcholu indonéské sopky Kelimutu najdete tři různě barevná jezera. Jejich barva se každou chvíli mění

Přidat na Seznam.cz

Někdy matka příroda nechává svět v úžasu svými barvami a uměleckými schopnostmi. Jeden takový přírodní zázrak lze vidět na vrcholu indonéské hory Kelimutu na ostrově Flores. Jedná se o aktivní sopku, která je známá svými třemi jezery s pozoruhodnými odstíny barev. Tento geologický zázrak uchvacuje fantazii milovníků dobrodružství, vědců i milovníků přírody.

Zvláštní jezera vytvořila sopečná erupce

Když se dostanete na vrchol hory Kelimutu, uvítá vás pohled na pozoruhodnou trojici jezer, která vznikla díky sopečné erupci, a z nichž každé má výrazný odstín. Tato jezera se nazývají Tiwu Nuwa Muri Koo Fai (Jezero mladých mužů a dívek), Tiwu Ata Polo (Začarované nebo okouzlené jezero) a Tiwu Ata Mbupu (Jezero starých lidí).

Tiwu Nuwa Muri Koo Fai (Jezero mladých mužů a dívek) je zářivě tyrkysové nebo světle modré jezero, připomínající odstín mladé lásky a čistoty. Symbolizuje duchy mladých duší, které zemřely. Tiwu Ata Polo (Začarované nebo začarované jezero) často zobrazuje hluboký a tajemný červený nebo hnědý odstín. Legenda říká, že barva jezera je způsobena duchy těch, kteří byli v životě zlí nebo provinilci. Tiwu Ata Mbupu (Jezero starých lidí) je obvykle nejtmavší ze všech tří, přičemž jeho voda získává nápadný tmavě hnědý nebo téměř černý vzhled. Říká se, že představuje duchy starých a moudrých jedinců, kteří zemřeli.

Barva vody je pokaždé jiná

Co dělá horu Kelimutu okouzlující, je to, že barva těchto kráterových jezer se neustále mění. Posuny v odstínu jsou způsobeny chemickými reakcemi a rozpouštěním minerálů ve vodě. Kromě přírodních krás hory mohou návštěvníci zažít také místní kulturu ostrova Flores, včetně tradičních domů a textilií domorodých obyvatel. Oblast je také domovem řady horkých pramenů a vodopádů, což z ní dělá skvělou destinaci pro ty, kteří milují přírodu a outdoorové aktivity.

zdroj: Travel Triangle, Times of India, The Jerker