Nejvýše položený zámek ve Francii je Château de Brissac. Lze v něm i přespat

Přidat na Seznam.cz

V parku o rozloze 70 hektarů s vinicemi a stoletými stromy najdete nejvýše položený zámek ve Francii: Château de Brissac. I když si rodina na podobu místního ducha zvykla, může být pro ostatní docela děsivá…

Historie zámku

Původní hrad byl postaven v 11. století. Během náboženských válek (1562 – 1598) byl hrad napaden francouzským králem Jindřichem IV. Většinu hradu zanechal v ruinách, ale v roce 1611 byl přestavěn v barokním stylu.

Château de Brissac je se svými 7 patry a 200 pokoji nejvýše položeným zámkem ve Francii. Během francouzské revoluce (1789 – 1799) se zámek nakrátko dostal z rukou rodiny Cossé-Brissac. Byl vydrancován revolucionáři a zůstal tak až do roku 1844, kdy byl obnoven a vrácen rodině.

Duch Château de Brissac

Možná si myslíte, že místo je kvůli svému stáří přeplněné duchy, ale není tomu tak. Ve skutečnosti se hradem potuluje pouze jeden duch. Na hradě kdysi strašili dva duchové. Ale v určité chvíli jeden z nich cítil potřebu jít dál.

Charlotte de Breze

Charlotte de Brézé byla krásná, ale nemanželská dcera krále Karla VII. a jeho milenky. Vzal si ji Jacques de Brézé, ale nebylo to manželství založené na lásce. Charlotte tak později našla lásku v náručí myslivce a začali spolu románek. Jednou v noci jeden ze služebníků probudil Jacquese a řekl mu, co se děje. Jacques dvojici přistihl při činu. V hněvu zabil ve věži nad kaplí manželku i jejího milence. Některé zdroje tvrdí, že vzal svůj meč a rozsekal je na kusy, jiné říkají, že je bodl, a některé tvrdí, že bodl myslivce a ji uškrtil. Říká se, že krátce po činu uprchl z hradu, protože ho ti dva duchové nenechali na pokoji. Celou noc sténali a to ho děsilo.

La Dame Verte

Pierre, duch myslivce, nějakým způsobem budovu opustil. Jeho duch nebyl viděn už roky. Charlotte však prostě miluje lidi děsit. Protože nosí zelené šaty, říká se jí Zelená Lady (La Dame Verte). Obyvatelé si na ni zvykli, i když je děsivá. Zvláště její obličej je, protože tam, kde by měla mít oči a nos, má díry. Často sténá v časných ranních hodinách a ráda, se poflakuje ve věži, kde byla zavražděna. Také můžete cítit, že vás pozoruje.

Chateau de Brissac dnes

Dnes je Château de Brissac stále rodinným sídlem, kde sídlí markýz Charles-André se svou manželkou a svými čtyřmi dětmi. Dvě apartmá jsou k dispozici hostům. Pro dvě osoby vyjde noc zhruba na 13 500 Kč. Cena zahrnuje snídani a prohlídku zámku. Vstupné do zámku dospělého vyjde na €11 (280 Kč) a děti na €4 (100 Kč).

Zdroj: Brisac, The little house of horrors, Great Castles, Booking