Nejzáhadnější kámen na světě. Al Naslaa je tak dokonale rozpůlený, že mnozí věří, že je dílem mimozemšťanů

Přidat na Seznam.cz

Mimozemšťané? Lasery? Voda? Co způsobilo, že se skála Al Naslaa tak přesně a dokonale rozštěpila? Na tuto otázku nikdo nezná odpověď, a právě proto je Al Naslaa jedním z nejzáhadnějších kamenů na světě, který stojí za to navštívit.

Zahada stará tisíce let

Existuje mnoho přírodních jevů, které mohou cestovatele zmást. Toto je jeden z nich. Tento malý kousek dokonalosti. Al Naslaa je jedním z nejfotogeničtějších petroglyfů na světě. Jeho přirozený tvar je velkou záhadou, kterou se zatím nikomu nepodařilo rozluštit, uvádí web Travel Triangle. Jak je možné, že se tak ohromný kámen, nebo spíše skála, dokázal rozpůlit tak dokonale? Opravdu je příroda tak mocná, nebo za tím stojí někdo jiný?

Vědci nedokážou přesně vysvětlit, jak byla 4000 let stará geologická formace rozdělena uprostřed, ale balvany vedle sebe – každý 6 metrů vysoký – mají další lákadlo, které je tisíce let staré. Jeden z nejpozoruhodnějších symbolů vytesaných do pískovce je obraz osoby vedoucí koně, který připomíná Araba, jedno z nejstarších dosud existujících plemen koní na světě, jehož původ lze vysledovat v Saúdské Arábii v sedmém století, mnohem dříve než byla Al Naslaa vytvořena, uvádí web How Stuff Works.

V souvislosti s tím existuje teorie, která říká, že za trhlinu jsou zodpovědní starověcí lidé. Neznámá starověká civilizace vytesala zmiňované obrazy do skály, takže je možné, že titíž lidé mohli použít nástroje k rozdělení skály na dva velké kusy, možná jako umělecké vyjádření.

Možná to opravdu dokázala příroda

S největší pravděpodobností se zem posunula a skála se rozlomila, uvádí web Geology Science. Tento posun mohl pocházet i z vulkanické činnosti. Nebo se může jednat o starou tlakovou trhlinu, která byla částečně odražena/odtažena. Samozřejmě ale existuje i mnoho zvláštních teorií, které mají trhlinu vysvětlovat.

Někteří věří, že jde o výtvor starověkých bohů nebo mimozemšťanů. Vzhledem k tomu, že útvar vypadá, jako by byl vytvořen dobře namířeným laserem, někteří věří, že do oázy Tayma v Saúdské Arábii sestoupil mimozemšťan a rozbil skálu pomocí pokročilé technologie. Podle jiné teorie by se za důvod rozdělení Al Nalsaa mohlo pokládat mrznutí a tání. Pokud by voda prosákla do balvanu, když byl ještě v jednom kuse, pak zamrzla, expandovala a později rozmrzla, vytvořila by se trhlina a nakonec by balvan rozdělila.

zdroj: How Stuff Works, Travel Triangle, Geology Science