Vychutnejte si sbírky potetované lidské kůže. Najdete je v Japonsku i Evropě

Přidat na Seznam.cz

Spousta lidí dnes přichází na chuť tomu nechat si vytvořit na svém těle rozmanité obrazy. Pyšní se jimi a vystavuje je pohledům ostatních. Tyhle praktiky jsou staré stovky nebo tisíce let. Milujete tetování a chcete si nějaké pořídit? Vydejte se do světa za inspirací. Kde se můžete podívat na největší sbírky potetované lidské kůže?

Platil lidem za dílo

Pokud zavítáte do Japonska, rozhodně nevynechejte Muzeum lékařské patologie Tokijské univerzity. Japonský patolog Masaichi Fukushi (1878-1956) se zajímal o japonské tetovací umění irezumi, které se spojuje s japonskou mafií jakuzou. Stal se vášnivým fanouškem obrazů zhotovených na lidském těle. Odstraňoval tetovanou kůži z darovaných těl a nataženou ji uchovával ve vitrínách ze skla. Nabízel také peníze lidem, kteří si nemohli dovolit nechat si udělat tetování na celém těle. Zaplatil jim ho pod podmínkou, že mu dovolí po své smrti stáhnout kůži z jejich těla z kůže a tetování vystavit v muzeu. V tokijském muzeu je vystaveno 105 potetovaných kůží, v mnoha případech jde přitom o kůži z celého těla. Tím to ale nekončí. Kromě těchto artefaktů můžete obdivovat ještě další 3000 fotografií tetování.

Předmět studia kriminalistů

„Zatímco dnes se často zaměřujeme na uměleckou hodnotu nebo ikonografii tetování, v době, kdy se tato tetování sbírala, se vědci více zajímali o rozluštění jejich významu a snažili se vytvořit taxonomii symbolů, která by jim mohla říci něco o obvykle „kriminální“ psychologii jednotlivce,“ přibližuje na serveru Vice britská historička tetování Gemma Angelová. Tím připomíná skutečnost, že tetování často studovali kriminalisté. A když už jsme nechali hovořit britskou odbornici, stojí za to podotknout, že právě ve Velké Británii se nachází skutečně největší sbírka potetované lidské kůže, a to ve Wellcome Collection v londýnském Science Museu. Tam narazíte na více 300 různých fragmentů tetování. Angelová dodává, že existují i další sbírky, které rozhodně stojí za pozornost a budete je mít přece jenom o něco blíže než japonskou nebo britskou kolekci: „Antropologické oddělení v pařížském Muséu National d’Histoire Naturelle má asi 56 kusů, velmi podobných Wellcome Collection, pocházejících z 19. století. Katedra soudního lékařství Jagellonské univerzity v polském Krakově má 60 tetování a sbírky Instituto Nacional de Medicina Legal e Ciências Forenses (INMLCF) v portugalském Lisabonu obsahují 70 exemplářů.“ Existuje mnoho dalších příkladů menších sbírek v Londýně, Berlíně a Rakousku.“ Takže pokud vás nudí pozorovat v muzeu přírodovědné sbírky, tohle bude zajímavější podívaná.

Zdroje: cvlnation.com, www.artfido.com, www.vice.com