Petrovy kameny v Jeseníkách: Inkvizice tvrdila, že se na nich slétávají čarodějnice, dnes jde o vzácný biotop

Přidat na Seznam.cz

Že z dávné historie dovede někdy nepříjemně zamrazit, to všichni dobře víme. Jedním z míst, které mělo v minulosti velmi špatnou pověst, jsou Petrovy kameny v Jeseníkách, ze kterých je krásně vidět na Praděd. Speciálně na ně měli spadeno inkvizitoři, kteří tvrdili, že právě zde se slétávají čarodějnice, které tu pořádají své sabaty.

Tajuplná a dobře viditelná skupina skal

Petrovy kameny jsou nepřehlédnutelným skalním útvarem, kterého si všimnete po cestě od sedla Skřítek na Praděd. Skály tvoří ruly a břidlice, které dosahují výšky 7 m a šířky 25 m. Odevšad je sem tedy velmi dobře vidět a skály na sebe přirozeně poutají nemalou pozornost. Díky dobrým podmínkám mezi skalami přežívají velmi vzácné druhy, které pamatují ještě dobu ledovou. Typicky jde o lišejníky a mechy.

Dějiště čarodějnických sabatů

Vzhledem k tomu, že mají Petrovy kameny opravdu neobvyklou velikost a tvar, některé legendy praví, že sloužily jako dávný pohanský oltář, na kterém se obětovalo bohům. Další z příběhů říká, že právě tady sv. Petr obracel na novou víru Germány. Jméno však kameny měly dostat po udatném kováři Petrovi, který sem měl utéct po vraždě jednoho ze sluhů na hradě Sovinci. Legendárních Petrů, po kterých by se ale mohl skalní útvar jmenovat, však existovalo i víc. Jeden, který měl být malířem, sem měl dokonce unést jeptišku Cecílii, do které se bezhlavě zamiloval.

A protože podobná místa přitahují další a další pověry, v 17. století toto místo upoutalo pozornost inkvizice, která se vyžívala v čarodějnických procesech. Právě zde se měly čarodějnice společně setkávat a obcovat s ďáblem. Na jejich základě bylo zavražděno odhadem přes 500 lidí, z nichž alespoň polovina pocházela právě z Jesenicka.

Zdroj: redakce, Rapotín, Rozhlas