Před jedenácti tisíci lety obyvatelé Jericha neovládali ani zemědělství, přesto postavili „první mrakodrap“ na světě

Přidat na Seznam.cz

Ve stínu hory, kde mnozí věří, že Satan pokoušel Krista, stojí to, co vědci nazývají nejstarším mrakodrapem světa: věž Jericha. 11 000 let stará věž, postavená tisíce let před biblickým pokušením, byla dlouho archeologickou záhadou. Nyní nová studie říká, že struktura byla spojena s letním slunovratem – a mohla být symbolickým štítem proti temnotě.

Nejstarší mrakodrap na světě

Jericho se nachází v Judské poušti a je známé jako „Město palem“ kvůli své bujné krajině, napájené podzemními prameny. Nomádi přitahovaní prameny založili Jericho asi v roce 10 000 před naším letopočtem a vytvořili tak jedno z prvních stálých sídel na světě. Kolem roku 9400 př. n. l. obyvatelé Jericha postavili první městské hradby na světě, aby se chránili před hladovými zloději. Věž Jericha v Tell es-Sultan pak byla postavená v období před hrnčířským neolitem kolem roku 8000 před naším letopočtem.

Věž patří mezi nejstarší kamenné památky lidstva, je 8,5 metru vysoká, postavená z neopracovaných kamenů, s vnitřním schodištěm o dvaceti dvou schodech. Pojem „první mrakodrap“ je tedy zavádějící, ale ve své době se jednalo o opravdu vysokou stavbu. Věž Jericha byla nejvyšší umělou stavbou na světě až do roku 2650 před naším letopočtem, kdy ji překonala stupňovitá pyramida Džosera v Egyptě.

Účel stavby byl a je stále záhadou

Již více než 50 let si historici lámou hlavu nad třípatrovou kamennou ruinou, která je připojena ke starobylým hradbám města Jericho na území dnešního Západního břehu Jordánu. Před jedenácti tisíci lety obyvatelé Jericha neovládali ani zemědělství, teprve opustili nomádský způsob života. Jak mohli postavit to, co někteří považují za první monumentální budovu na světě v jednom z prvních měst na světě?

Nové počítačové simulace naznačují, že večer letního slunovratu – nejdelšího dne v roce a předzvěstí temnějších dnů, které přijdou – by nejprve zasáhl věž Jericha, pak se rozšířil a pohltil zbytek města. To může vysvětlit, proč byla věž postavena tam, kde byla, řekl archeolog Ran Barkai pro National Geographic. Zřejmě motivováni tímto strachem z temnoty se místní obyvatelé připojili k ohromnému stavebnímu úsilí určenému k jejich ochraně.

zdroj: National Geographic, Tekton Ministries, Madain Project