Slezskoostravský hrad se kvůli těžbě propadl 16 metrů do země

Přidat na Seznam.cz

Ano, i Ostrava má svůj hrad. V jednu dobu měl však namále, protože se propadl celých 16 m do země. Navíc, v minulosti málem došlo k jeho demolici. Slezskoostravský hrad to ale naštěstí pro nás všechno přežil a dnes je oblíbeným výletním cílem nejen rodin s dětmi.

Hrad se propadl kvůli těžbě

Vzhledem k tomu, že se v Moravskoslezském kraji dlouhodobě těží uhlí, tato činnost za sebou nechává jisté následky. Jedním z nich byl propad Slezskoostravského hradu o celých 16 m. Proto se místní špičky v 50. letech minulého století usnesly, že hrad půjde k zemi! Propad však nebyl náhlý, docházelo k němu postupně již na sklonku 19. století. Následkem těžby, která probíhala přímo pod ním, začaly praskat zdi a postupně se svezl samovolně dolů. V roce 1954 byl vydán demoliční příkaz, k jeho realizaci však nedošlo.

Druhá šance: Opravy a místo kulturního dění

V roce 1998 město Ostrava využilo svého předkupního práva a objekt odkoupilo do svého vlastnictví. Následně došlo k nákladné opravě a od roku 2004 Slezskoostravský hrad pravidelně vítá nadšené návštěvníky, kteří sem míří na některou z akcí. K těm patří například i Majáles.

Vzhledem k tomu, že první zmínka o hradu pochází z roku 1297, kdy se zde sjednala dohoda o Polsko-moravské hranici, a vzhledem k tomu, že byl v 17. století přestavěn na mohutnou pevnost, jež měla chránit místní proti Turkům, byla by opravdu škoda, kdyby tuto významnou památku čekalo propadliště dějin.

Zdroj: Slezskoostravský hrad