Sokotra – jedno z nejunikátnějších míst na světě. Existují zde rostliny a stromy, které nikde jinde na světě nenajdete

Přidat na Seznam.cz

Tento vzdálený ostrov, oddělený od pevninské Afriky před více než šesti miliony let, vypadá jako ze sci-fi filmu. Neuvěřitelná a jedinečná biologická rozmanitost Sokotry znamená, že zde existují rostliny a stromy, které nikde jinde na světě nenajdete – zvláště bizarní jsou prastarý a pokroucený strom dračí krve a brachychiton – baňatý strom jako láhev.

Ostrovy jsou plné původních rostlin a zvířat

Sokotru tvoří čtyři ostrovy. Jeho horké a suché klima celkově vytváří drsné prostředí. Více než jednu třetinu z 825 druhů rostlin v Sokotře nenajdete nikde jinde. Jedním z nich je vzácný strom dračí krve, který vypadá trochu jako deštník. Ostrov také hostí obří sukulentní strom. Rostou tam i druhy okurkových stromů a granátových jablek, které se jinde nevyskytují.

Většina plazů a suchozemských šneků, kteří tam žijí, je pro ostrovy také zvláštní. Sokotra je také domovem mnoha druhů ptáků a mořského života. Žádné původní obojživelníky však nenajdete. Existuje také pouze jeden původní savec: netopýr. Tato rozmanitost života spolu s přírodními krásami Sokotry vedla UNESCO k tomu, aby byla Socotra v roce 2008 zařazena na seznam světového dědictví.

Ostrov je obydlený a skrývá rajskou zahradu

Asi 40 000 členů beduínské kultury nazývá ostrovy domovem. Mnoho z nich se živí pasením koz a rybařením. Pěstují také některé plodiny, například datle. Velká část historie Sokotry je záhadou. Oficiálním jazykem na ostrovech je arabština, protože je součástí Jemenu. Archeologové také našli ruiny města na Sokotře. Věří, že pochází z 2. století n. l. Některé místní legendy tvrdí, že Sokotra je místem, kde se v náboženských textech nachází rajská zahrada.

zdroj: Culture Road Travel, Wonderopolis, Rough Guides