Solné doly v Jekatěrinburgu si snadno spletete s obrazem Van Gogha. Fenomenální kaleidoskopický efekt vytvořila příroda před 280 miliony let

Přidat na Seznam.cz

Nevyužívané solné doly v Jekatěrinburgu snadno předčí jakýkoli módní design. Komentátoři dokonce přirovnávali tyto solné doly k psychedelickému nočnímu klubu a není se čemu divit. Neuvěřitelné barvy a vzory, které na stěnách dolů uvidíte, nepřipomínají jen noční klub, ale i styl malíře Van Gogha.

Psychedelické vzory vám připomenou díla slavného malíře, nebo interiér nočního klubu

Tyto surrealistické doly, téměř 200 metrů pod městem, vypadají, jako by je navrhl Vincent Van Gogh, nebo je možná dokonce lze zaměnit za nástěnné malby ze starověké civilizace. Při vstupu do těchto solných dolů se nenechte zmást. Nejste žádným způsobem zdrogovaní, abyste viděli věci v jiné podobě. Tyto psychedelické vzory na stěnách možná připomínají noční klub, ale ve skutečnosti nejsou dílem člověka.

Solné doly jsou velmi staré a vytvořila je sama příroda

Fenomenální kaleidoskopický efekt je zcela přirozený. Moře slané vody, které se již dávno odpařilo, vytvořilo barvy během permské éry (před 280 miliony let) a zanechalo za sebou vrstvy bohatých a živých minerálních ložisek. Barvy jsou hlavně výsledkem sušeného karnallitu a draselných magneziátů, které se dnes používají jako hnojiva. Efekt má širokou škálu odstínů a forem včetně červené, bílé, azurové a zlaté soustředné kruhy a vlny.

Dlouhé klikaté tunely solného dolu, jejichž labyrintové chodby se táhnou na kilometry daleko, jsou nyní většinou opuštěné a přístupné pouze s vládním povolením. První fotografie dolu Jekatěrinburg se dostaly na světlo světa díky mladému ruskému průzkumníkovi-fotografovi Michailu Mishainikovi, který dokonce trávil celé noci v dolech, aby umělecké dílo přírody prozkoumal.

zdroj: Atlas Obscura, Russia Beyond, Opodo