Solný důl Wieliczka zapsaný v UNESCO každoročně navštíví téměř dva miliony turistů

Přidat na Seznam.cz

Solný důl ve městě Wieliczce je bezpochyby jednou z největších turistických atrakcí v Polsku. Každoročně ho navštíví téměř dva miliony turistů z celého světa. V roce 1978 byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Solný důl Wieliczka má 9 pater a dosahuje hloubky 327 metrů.

Historické osobnosti

Cestou uvidíte úchvatná místa, která předčí všechna vaše očekávání. Návštěva solných dolů ve Wieliczce začíná ve studni Danilowicza a odtud budete sestupovat z prvního do třetího podlaží různými štolami, které vedou do komnat, jako je Koperník (jeden z prvních návštěvníků dolů), Svatá Barbora (patronka horníků), Kazimír (významný polský král), Výmar (s malým osvětleným jezírkem) nebo Křížová kaple a mnoho dalších.

Kaple sv. Kingy je klenotem dolů ve Wieliczce. Už jen rozjímání nad touto komnatou stojí za návštěvu. Je to velmi zvláštní místo více než 100 metrů pod zemí, které zdobí nádherné lustry visící ze stropu, sochy a reliéfy o životě Krista. Je to místo, kde na vás dýchne jedinečná atmosféra! Opravdu upoutá vaši pozornost.

Umělecký rozsah tohoto podzemního bludiště je skutečně ohromující. Od sochy uctívaného krakovského expapeže Jana Pavla II. v životní velikosti až po solnou repliku Da Vinciho Poslední večeře – to vše si každý návštěvník Krakova nemůže nechat ujít.

Ohromná hloubka

Solný důl Wieliczka má 9 úrovní, z nichž první – úroveň Bono – je hluboká 64 metrů a poslední je 327 metrů pod povrchem země. Podzemní štoly a chodby tvoří labyrinty o délce 245 km. Pouze 2 % všech podzemních chodeb jsou přístupné veřejnosti. K dispozici jsou dvě prohlídkové trasy: Turistická trasa a Hornická trasa.

Zdroj: Hello Tickets, Its Poland, VisitKrakow