Sopka, která pohřbila Pompeje, je dnes oblíbeným cílem turistů
Pompeje byly prosperujícím římským městem, dokud je roku 79 nepohřbila sopka Vesuv. Co její výbuch způsobilo a jaké byly následky? Dnes se na tuto sopku můžete podívat osobně, je totiž oblíbeným místem turistů, a to i přesto, že je stále aktivní a nebezpečná.
Výbuch roku 79
Není erupce jako erupce, někdy láva ze sopky pouze vytéká jako horká řeka, jindy ale dochází k nebezpečným výbuchům. A tímto způsobem vybuchla i roku 79 sopka Vesuv, která, podle expertů, způsobila zánik nejen Pompejí, ale i Herkulanea. Pod jejím popelem nakonec zemřeli i všichni obyvatelé města. Sopečná erupce měla trvat až tři dny, a podle některých zdrojů se vzduch ohřál až na 500 stupňů.
Turistika
Vesuv je asi nejznámější italskou sopkou. Za dobu své existence vybuchla tato sopka „jen“ třikrát, ovšem stále je aktivní, a především proto, že leží blízko Neapole, patří k těm vůbec nejnebezpečnějším. To ale turisty neodradí, naopak. Na sopku, která pohřbila celé město, se chodí dívat tisíce turistů. Dnes národní park Vesuv nabízí 11 různých tras, které vás dovedou do blízkosti sopky, a to i v případě, že patříte mezi začátečníky.
Pompeje dnes
Ačkoliv byla krása Pompejí pohřbena spolu s jeho obyvateli, zůstaly zde trosky, které si i dnes můžete prohlédnout. Pozůstatky domů, sloupů a chrámů byly objeveny v 18. století, a díky tomu, že město bylo zakonzervováno popelem, si dnes můžete projít jeho ulice, které jsou stejné jako v 1. století našeho letopočtu.
zdroj: denik, ct24, travellandleisure, radynacestu