Tančící dům: Podle původních představ architekta měla být věž vyšší

Přidat na Seznam.cz

Tančící dům v Praze je nejznámější českou stavbou moderní architektury. Je jednou z mnoha zajímavých míst v Praze. Pokud nevíte co v Praze podniknout, vydejte se podívat na tento dům. Podívejte se na pár informací, které by vás mohly obohatit.

Historie

Navrhl ho chorvatsko-český architekt Vlado Milunić ve spolupráci s renomovaným kanadsko-americkým architektem Frankem Gehrym na volném pozemku na nábřeží řeky. Budova byla navržena v roce 1992 a dokončena v roce 1996. Velmi netradiční návrh vyvolal ve své době kontroverze, protože dům vyčnívá mezi barokními, gotickými a secesními stavbami, kterými je Praha proslulá, a podle názoru některých s těmito architektonickými styly příliš nesouzní.

Kontroverze

Celý projekt Tančícího domu provázely kontroverze. Mnozí lidé tvrdili, že netradičně řešená stavba se nehodí ke zbytku města. Kontroverze byla také důvodem, proč byl projekt mnohokrát změněn a nakonec byl méně ambiciózní, než si první návrh kladl za cíl. Později Milunic prohlásil, že ho mrzí, že původní návrh nebyl naplněn. Podle původních představ měla být věž vyšší a krásnější. Současný návrh věže vznikl podle Muliče jako „řešení obtížné situace“.

Celkový tvar budovy je nyní vyobrazen na zlaté minci v hodnotě 2000 korun, kterou vydává Česká národní banka. Mince doplňuje sérii nazvanou „Deset století architektury”.

Zdroj: architectuul, pragueexperience, pragueresidences