Tančící dům představuje stopu americké architektury. Je první skutečně kontroverzní moderní budova u nás

Přidat na Seznam.cz

Poté, co americké a britské jednotky v roce 1945 bombardovaly omylem Prahu místo Drážďan v Německu, Praze zůstaly otevřené dveře. Český architekt chorvatského původu Vlado Milunic a americký architekt kanadského původu Frank Gehry poté navrhli první skutečně kontroverzní moderní budovu, která byla postavena v Praze od roku 1989. Budova byla navržena v roce 1992 a dokončena v roce 1996. Tančící dům, známý také jako budova Freda a Gingera, je inovativní, jedinečný a odvážný.

Stopa americké architektury u nás představuje první kontroverzní budovu

Tančící dům byl postaven v letech 1992 – 1996. Dům, který tam stál předtím, byl zničen při americkém leteckém bombardování Prahy 14. února 1945. V roce 1992 pozemek koupila nizozemská pojišťovna Nationale Nederlanden. Projekt stavby vybrali od architekta Vlado Milunice a ke spolupráci byl přizván světově uznávaný architekt a designér Frank O. Gehry. Touto spoluprací se zrodila unikátní dekonstruktivní budova s plastovými prvky, která zároveň ladí s okolní zástavbou. Je to jeden z mála pražských domů, který dynamicky vstupuje do prostoru ulice.

Frank Gehry nabídku rád přijal s tím, že prý „pro zemi, která dala Americe Jaromíra Jágra, udělá cokoliv“. V současné době je v budově hotel, galerie a luxusní restaurace s terasou a krásným výhledem. Budova byla oceněna prestižní cenou časopisu American Time – v roce 1996 zvítězila v kategorii design.

Slavnostní otevření se konalo 20. června 1996, a dům byl okamžitě v centru pozornosti. Někteří tvrdili, že nezapadá do čtvrti složené převážně ze secesních činžovních domů a že narušuje historické panorama české metropole. Jiní tvrdili, že jde o odvážný projekt, který konečně přináší kvalitní současnou architekturu do Prahy a Česka.

zdroj: Amazing Czechia, Prague, Prague Stay