To je teprve luxus! Velká mešita šejka Zayeda je přímo odrazem bohatství. Pojme až 40 000 lidí

Přidat na Seznam.cz

Žádný výlet do Abu Dhabi není úplný bez návštěvy Velké mešity šejka Zayeda. Se svými 82 kopulemi, do nebe pronikavými minarety a akry lesklého bílého mramoru vám tato náboženská stavba vyrazí dech. Velká mešita šejka Zayeda je kolosálním místem uctívání, které pojme až 40 000 lidí.

Obrovská stavba plná luxusu

Velká mešita šejka Zayeda s 82 kopulemi a dostatkem místa pro 40 000 věřících je nejen jednou z největších mešit na světě, ale také jednou z nejkrásnějších s mramorovým nádvořím s mozaikami květin pocházejících z Blízkého východu.

Největší mešita ve Spojených arabských emirátech a třetí největší na světě, komplex pokrývá více než 22 400 m2. Hlavní modlitebna pojme více než 7 000 věřících a jsou zde dvě menší modlitebny, každá s kapacitou 1 500. Velikost mešity je taková, že na její stavbu bylo použito více než 100 000 tun řeckého a makedonského mramoru. Dokončení projektu trvalo 12 let, počínaje rokem 1996. Mešita čerpá z klasických mamlúckých, osmanských a fátimských architektonických stylů a je vybavena osvětlovacím systémem, který odráží měsíční fáze a promítá do exteriéru mešity barvy, které se každou noc mění, uvádí web Jumeirah.

Mezinárodní mistrovské dílo

Italští inženýři vedli 3000 pracovníků z 38 smluvních společností, zatímco řemeslníci z Indie, Německa, Egypta, Turecka, Spojeného království, Číny a Pákistánu všichni propůjčili své dovednosti. Koberec v hlavní modlitebně – největší na světě – ručně uvázalo 1300 íránských řemeslníků z novozélandské vlny. Jsou to detaily, které dělají Velkou mešitu šejka Zayeda tak ohromující. Do sloupců jsou zasazeny polodrahokamy jako ametyst, lapis lazuli a jaspis. Ze stěn vyzařují jemné květinové vzory v perleti. Ze stropu visí šest lustrů Faustig vyrobených z třpytivých krystalů Swarovski a 24karátového pozinkovaného zlata. Největší lustr je zavěšen na střeše centrální kopule ve výšce 15m. Barvy stěn, sloupů a koberce jsou sladěny způsobem, který proměňuje mešitu v umělecké mistrovské dílo a symfonii barev a odstínů, uvádí web Abu Dhabi Culture.

zdroj: Abu Dhabi Culture, Jumeirah, Bazaar