V národním parku Crater Lake najdete nejhlubší jezero Spojených států. Je staré téměř 8 tisíc let

Přidat na Seznam.cz

Jak asi vypadá jezero sopečného původu, které vzniklo téměř před osmi tisíci lety? Národní park Crater Lake se může pyšnit nejen nejhlubším jezerem, ale i neuvěřitelně čistou vodou. Navíc má park zajímavou historii. Podívejte se, jak vypadá jedno z nejkrásnějších jezer na světě.

Národní park Crater Lake

Národní park Crater Lake najdete na jihozápadě Oregonu, kde je zároveň jediným národním parkem. Ačkoliv je příroda parku stará tisíce let, park samotný byl založený roku 1902, a to prezidentem Theodorem Rooseveltem, píše web Road Trippers.

Historie nejhlubšího jezera USA

Kráterové jezero vzniklo asi před 7 700 lety, a to silnou erupcí sopky Mount Mazama. Tento vulkán se na území dnešního parku utvářel asi před půl miliónem let, a díky jeho erupci vzniklo jezero s neuvěřitelnou hloubkou 589 metrů, píše Botany. To z něj dělá nejhlubší jezero celých Spojených států, a díky svému stáří je celý park také pátým nejstarším.

Křišťálově čistá voda uprostřed ničeho

Jezero je napájené deštěm a sněhem, a i díky okolí je jeho voda neuvěřitelně čistá, píše web National Park Service. K tomu přispívá i nízká teplota, izolace od ostatních vodních zdrojů a obklopení vyvřelou horninou. Kaskádové pohoří, kde park najdete, je v podstatě skalnaté, plné stromů a keřů. A uprostřed této krásné přírody najdete ono nádherné jezero.

zdroj: Botany, National Park Service, Road Trippers