Voda skrývala děsivý pohled. Všude byly lidské kosti. Co se stalo u krásného jezera?

Přidat na Seznam.cz

Zdánlivě krásné postglaciální jezero v Himálaji se během tání stalo děsivým a odhalilo lidské kosti. Je to pravděpodobně jedno z nejzáhadnějších míst na Zemi! Svět se o něm dozvěděl v roce 1942, kdy byly v oblasti nalezeny stovky lidských koster. Jaké je tajemství jezera Roopkund v Himálaji?

Tajemné jezero Roopkund v indickém státě Uttarákhand se nachází v nadmořské výšce přes 5 000 metrů, píše BBC. Již léta přitahuje davy turistů, kteří jsou fascinováni neobyčejným objevem a tajemstvím, které toto místo skrývá. Zdánlivě krásné ledovcové jezero v Himálaji se v období tání stává děsivým a odhaluje lidské kosti. Proto se mu také říká Kostrové jezero.

Kostrové jezero v Himálaji. Jaké tajemství skrývá?
Svět se o jezeře dozvěděl až v roce 1942. Objevil ho strážce parku. Muž si všiml spousty lidských ostatků. Domníval se, že patří japonským vojákům, kteří zde byli ponecháni na pospas smrti během druhé světové války. Záhadný masový hrob vyšetřovali Britové. Ukázalo se, že kosti patřily lidem, kteří zemřeli kolem roku 850 n. l. Až do roku 2004 nikdo nedokázal rozluštit, co přesně se stalo. Vědci přišli s nesčetnými teoriemi, aby našli odpovědi na otázky, jak tito lidé zemřeli, kdo byli a jak se jejich kosti ocitly v jezeře. K řešení je přivedla legenda o Nandá Déví – hinduistické bohyni času a smrti Kálí, manželce Šivy. Podle legend Nandá shazoval v Himálaji pocestným na hlavu kamenné bloky. Při bližším zkoumání koster se zjistilo, že tito lidé zemřeli na krupobití. Největší z koulí mohla mít průměr i více než 20 cm. Stále však není stoprocentně jisté, že za smrtí zhruba 200 lidí stojí právě tento příběh.

Jedna z hypotéz také předpokládá, že na místě došlo k masovým vraždám. Kdo a proč by je však vynesl a byly by ostatky uloženy na tomto místě? Záhadou je také původ některých koster. Výzkumy naznačují, že těla pocházejí z 9. století n. l. a patřila dvěma skupinám – velké rodině/kmeni a jejich pomocníkům či průvodcům, píše také magazín Atlas Obscura. Kromě koster byly nalezeny šperky, kožené boty a bambusové hole. Podle badatelů se mohlo jednat o skupinu poutníků, kteří šli ve společnosti místních obyvatel. Není však známo, kam měli namířeno. Mnozí odborníci se domnívají, že v oblasti jezera Roopkund může být mnohem více lidských ostatků, než bylo dosud objeveno. Navzdory extrémním podmínkám v Himálaji je Kostrové jezero jednou z indických turistických atrakcí. Lidské kosti viditelné nad hladinou stále vyvolávají u cestovatelů silné emoce.

Zdroj: BBC, Wikipedia, Atlas Obscura