Zámek Český Rudolec: Říká se mu Malá Hluboká a neopravené interiéry je možné projít s průvodcem

Přidat na Seznam.cz

Na území Česka je spousta památek, které měly tu smůlu a postupně se na ně zapomnělo. To ale není případ zámku v Českém Rudolci, kterému se také někdy říká Malá Hluboká. Návštěvníci si ho navíc mohou prohlédnout i zevnitř, protože během jeho postupné opravy se v něm v průběhu turistické sezóny pořádají komentované prohlídky.

Malá vodní tvrz

Zámek v Českém Rudolci v dávných dobách nevypadal tak, jak ho známe dnes. První zmínky o něm pochází již ze 14. století, kdy na jeho místě stála vodní tvrz. Jak už to tak ale bývalo zvykem, střídající se majitelé ji upravovali k obrazu svému, takže postupem času značně měnila svou podobu. Největší změna se odehrála v roce 1860, kdy ji po požáru nechal rytíř Michael Angelo Picchioni přestavět ve stylu tudorovské gotiky. To, co dnes považujeme za park, pak bylo v dřívějších dobách s největší pravděpodobností mokřadem, který byl v průběhu let vysušen. K zámku pak také patří konírny, budova správce parku z 19. století či zájezdní hostinec z doby, kdy tudy vedla poštovní stezka mezi Prahou a Vídní.

Ubytování pro zaměstnance i lazaret

Během války musela rodina prchnout do zahraničí. Zámek v té době dokonce sloužil jako lazaret pro prominentní důstojníky. Po 2. světové válce byl zámek nějakou dobu využíván jako ubytovna pro zaměstnance zemědělského družstva. Postupně ale začal chátrat a v 80. letech byl ve zcela nevyhovujícím stavu. Jeho úpadek pak pokračoval i po roce 1989, protože kolem budovy vznikaly nejrůznější spory. Nakonec se ale zdá, že zámek v Českém Rudolci dostal druhou šanci, protože nyní prochází postupnou rekonstrukcí a v průběhu turistické sezóny se v něm mohou návštěvníci objednat na komentovanou prohlídku s průvodcem.

Proč sem stojí za to přijít?

V první řadě se turistům jen tak nepoštěstí si prohlédnout zevnitř památku, která je ještě v původním stavu před rekonstrukcí. Průvodce navíc nebude šetřit detaily o méně známých etapách zámku a o postupu oprav. V neposlední řadě, vybrané vstupné přispívá k další obnově, která je zcela zjevně nutná pro záchranu zámku, aby se z něj mohly těšit i další generace. Pokud tedy toužíte po méně tradičním zážitku a máte zájem objevit menšího sourozence zámku Hluboká, určitě se vám tu bude líbit.

Zdroj: Malá Hluboká, Jižní Čechy, Rozhlas