Chcete objevit skutečné tapas? Pak zkuste historické centrum Malagy

Přidat na Seznam.cz

Objevovat se dají nejen země, ale i gastronomie. Gastroturistika jako taková se těší stále větší oblibě. Typickou španělskou specialitou jsou pak tapas. Ale pozor, pod tímto slovem můžete dostat i ve Španělsku ledacos. Je proto dobré vědět, jak se tato „soustíčka“ liší oblast od oblasti.

Jiné tapas dostanete v centrálním Španělsku, jiné na jihu a jiné v Madridu. Navíc tapas najdeme i v některých středoamerických zemích, kde se nazývají bocas, a v některých částech Mexika – tam se pro ně zase vžilo jméno botanas.

Do hospody i podle tapas!

Obecně jsou tapas předkrmy nebo svačinky, ale mohou být jak studené (například směs oliv a sýra), tak teplé (například chopitos, což jsou smažené chobotničky v těstíčku, nebo patatas bravas). Nejlepší jsou ale tapas, které jsou jakousi obdobou našich jednohubek. Nevěřili byste, jak dokážou zpříjemnit společenský večer u piva nebo vína. A to si Španělé uvědomují, a dle toho, jak kvalitní jsou tapas, si vybírají i svou štamgastskou hospodu.

Obvykle nejsou tato soustíčka považována za hlavní jídlo, ale spíše za vítané zpestření k alkoholickému nápoji. Jejich účinek je přitom velmi exaktní – mají zpomalit působení alkoholického nápoje.

V naprosté většině míst musíte za tapas již bohužel zaplatit, a stále více existují „restaurace“, kde nabízejí jen tapas, a žádné jiné hlavní jídlo. A to hlavně pro turisty.

Od slanečků po játra i ovoce

V některých barech a restauracích ve Španělsku i po celém světě se tapas vyvinuly v sofistikovanější kuchyni, kdy je lze všemožně kombinovat a vytvořit z nich pak plnohodnotné jídlo. Tapas mají dle kraje své specifikum. Na tapas například v Madridu najdeme jamon (vynikající šunku), vejce, tortillu, houby, karamelizovanou cibulku, mořské plody, nejrůznější variace sýrů, od bílých, ovčích, až po hutné žluté, nebo camembert, mořské plody, slanečky. V Andalusii jsou tapas něčím víc než jen svačinkou – milují zde ančovičky naložené v oleji a vinném octě, chorizo, ruský salát, smažené jehněčí nebo šunku, párečky, játra, grilované sardinky, krevety, brambory s česnekovou majonézou nebo právě tortillu.

My se ale podíváme do Malagy – přímořského města, které je druhým největším v Andalusii.

Malaga – tak trochu jiné Španělsko

V porovnání s ostatními městy Španělska je zdejší atmosféra odlišná, a to hlavně proto, že je poznamenaná blízkostí Středozemního moře, jež Španělé po generace opěvují v mnoha národních písních. Specifický ráz Malaze dává také početná komunita „expats“, tedy cizinců, kteří zde žijí.

Malaga je i velmi navštěvovaným turistickým místem. Turisté v létě tuto oblast doslova okupují a zejména v letních měsících jsou rovnoměrně roztroušeni po celém Slunečném pobřeží Costa de Sol. Jedním z důvodů, proč Malagu turisté milují, jsou i její pověstné tapas. Dalším z důvodů, proč lidé do Malagy jezdí, jsou skvělé andaluské tapas.

Malaga je jedním z nejstarších měst světa. Charakteristické je pro něj multikulturní osazenstvo – potkávají se zde křesťanská, arabská, románská i fénická kultura. I zde  – stejně jako všude na jihu – zde lidé kvůli horkému počasí drží siestu, ale atmosféra města se výrazně změní po setmění.

Ulice města neuvěřitelně ožijí a zejména centrum města, kde je i jedna ulice věnována přímo tapas, je doslova obloženo venkovními zahrádkami. Žije to tam do pozdních nočních hodin.

Poznejte Španělsko skrze tapas

Tapas je možné okusit po celém území Španělska, ale i zde je cítit rivalita mezi jednotlivými oblastmi. V Madridu patrioti říkají, že „pravé tapas, které jsou ve skutečných lokálních barech ještě dnes k dostání zadarmo ke každé rundě piva, vína nebo sherry, pocházejí jedině a jen z Madridu“. Jinde se zase pyšní tapas s mořskými plody a to, co není teplé, za tapas nepovažují. A zase zcela jiné jsou tapas na Kanárských ostrovech. V každé čísti najdete tato soustíčka velmi originální, proto doporučujeme vyzkoušet jich co nejvíce.

Zdroje: redakce – návštěva Malagy, Wikipedia.org, foodnetwork.co.uk, spainfoodsherpas.com