Želízy, nenápadná obec skýtá umělecká díla

Přidat na Seznam.cz

Kousek od Mělníka, asi 40 minut od Prahy se nachází nenápadná obec Želízy. Vydáte-li se po značené cestě severozápadním směrem, přibližně za 2 kilometry dojdete k těmto pískovcovým monumentům.

Soubor reliéfů od sochaře Václava Levého dostal název podle jedné z postav. Pískovcový blok Harfenice se tak jmenuje podle sedící dívky s harfou. Na dalších tesaných skalách je možno vidět pět monumentálních hlav a jeskyni s hlavami sfing na portále.

Za tímto velkolepým dílem ukrytým v lese stojí pouze jeden člověk – Václav Levý, který dělal kuchaře v zámku Liběchov. Všechny vytesané monumenty dělal pro svou zábavu a ve volném čase. Léta 1840 až 1845 strávil tak se sekyrou a malým krumpáčkem. Ostatně toto náčiní je nejlepší na práci s pískovcem.

I když Harfenice a jeskyně se sfingami stojí určitě za navštívení, nejhezčí z jeho děl na Kokořínsku jsou jednoznačně Čertovy hlavy a výzdoba jeskyně Klácelka.

K jeskyni Klácelka a Čertovým hlavám se dostanete od Želíz po žluté značce. Na rozcestí Harfenice se dáte doprava na neznačenou cestu, kde asi po 70 metrech dílo objevíte (celkem 2 km). Z Liběchova vede modrá značka okolo potoka Liběchovka do Želíz a odtud po žluté (nejlepší alternativa, pokud chcete vidět i Čertovy hlavy; celkem 4,5 km).
Zdroj: kudyznudy.cz