Zde je návod, jak změnit poskytovatele energie

Přidat na Seznam.cz

Průměrný Čech utrácí v průměru 1 200 Kč měsíčně za elektřinu podle statistických údajů. Změna dodavatele energie může ušetřit až 15 % z této částky, tj. kolem 157 Kč měsíčně, ale třeba i více. V takovém případě může mít smysl dražšího prodejce elektřiny opustit a říct mu sbohem.

Postup přechodu k dodavateli energie za levnější elektřinou nebo levnějším plynem zahrnuje několik kroků a všechny je potřeba dobře zvážit. Prvním zásadním krokem je předložit novému prodejci aktuální fakturu za elektřinu či plyn, na základě které bude připravena budoucí nabídka na míru. Po podpisu smlouvy a plné moci s novým prodejcem, se prodejce postará o nezbytné formality a náležitosti, které jsou při přechodu dodavatele energie důležité.

Ověření dat a přechod zákazníka k novému prodejci zákazníků netrvá déle než 30 dnů, obvykle než vyprší výpovědní lhůta pro aktuální smlouvu. Přechod k novému dodavetel

Podle údajů pozorovatele energetického trhu https://www.epet.cz/ od ledna do konce října minulého roku více než 149 tisíc zákazníků využilo možnosti změny dodavatele energie domácnosti v Česku. To je nárůst o 15,5 procenta, který se zdá poměrně zajímavý.

Současně se počet stížností na nepoctivé prodejce elektřiny a plynu v letech 2012–2016 téměř zdvojnásobil na 4,95 tisíc. Před podepsáním smlouvy s prodejcem je vhodné zkontrolovat, kterou společnost zastupuje, nebo zda má plnou moc. Je třeba si přečíst a analyzovat nabídku a smlouvu, zejména z hlediska dodatečných poplatků, doby trvání a možnosti ukončení.

Přechod za levnějším plynem a elektřinou například za společností Epet má jistě smysl zvážit. Základní výhodou také je, že budete mít levnější plyn i levnější elektřinu od jednoho dodavatele, což vám přinese také menší administrativní zátěž. Tak proč toho nevyužít, dokud je vhodná příležitost.