Kouzelná věda: Wi-Fi v letadlech

Přidat na Seznam.cz

Letecké společnosti v současné době vydělávají 17 USD na cestujícího za služby, jako je strava a maloobchod. Inflight Wi-Fi přidá k těmto vedlejším příjmům 4 $ a odhaduje se, že do roku 2035 přinese leteckým společnostem další příjmy ve výši 30 miliard USD.
Vzhledem k těmto statistikám není překvapivé, když letecké společnosti po celém světě spěchají a přidávají do svého seznamu vybavení bezdrátové Wi-Fi. Jak ale může letecká společnost poskytnout tento moderní luxus letcům, kteří se plaví rychlostí téměř 560 km / h ve výšce více než 6 mil nad mořem?

Systém vzduch-země (ATG)
Tento systém funguje jako pozemní mobilní datová síť, na kterou jste zvyklí prostřednictvím mobilního telefonu. Ale na rozdíl od mobilních věží, které zaostřují signál směrem dolů, věže pro letadla, promítají signál vzhůru. Antény umístěné pod břichem letadla přijímají signál a odesílají je na palubní server. Tento server má modem, který převádí vysokofrekvenční signály na počítačové signály a naopak, čímž poskytuje cestujícím přístup prostřednictvím přístupových bodů Wi-Fi instalovaných uvnitř letadla. Informace jsou vyměňovány mezi rovinnou anténou a věžemi podél cesty letu. Věže jsou zase spojeny s provozními centry provozovanými poskytovateli služeb, které jsou podobné řídicím centrům vašeho širokopásmového poskytovatele internetových služeb.

Pozemní věže promítající signál nahoru
GoGo ATG-4 systém se skládá ze dvou hlavních antén pod břichem, dvou bočních antén, integrovaného serveru a několika antén Wi-Fi routeru uvnitř letadla.

Výše uvedený obrázek ukazuje systém ATG-4 vyrobený společností Gogo, v současné době nej nainstalovanější systém ATG mezi leteckými společnostmi v USA. Pokrytí Gogo přesahuje Severní Ameriku a zahrnuje více než 200 věží.